Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 lutego 2013 r., sygn. IV SA/Gl 296/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant St. sekr. sąd. Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2013 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w M. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. (dalej: PPIS) decyzją z dnia [...] nr [...] stwierdził u M.S. chorobę zawodową wymienioną w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 105, poz. 869; dalej: rozporządzenie RM z 2009 r.) w postaci przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka.

Jak podniesiono w uzasadnieniu decyzji, M.S. była zatrudniona w latach [...] w A Sp. z o.o. w M. (obecnie; B Sp. z o.o.) na stanowisku montera wiązek elektrycznych, od [...] r. do chwili obecnej w C Sp. z o.o. w T. na stanowisku montera-prasera. Wedle oceny narażenia zawodowego, sporządzonej przez Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego w T. wynika, iż podczas zatrudnienia w wymienionych firmach wykonywała prace obciążające kończyny górne, wymagające częstych ruchów polegających na zginaniu i prostowaniu w stawach nadgarstkowych. Orzeczeniem lekarskim z dnia [...] rozpoznano u niej chorobę zawodową, uwzględniając diagnostyki różnicowej oraz charakter wykonywanej pracy cechujący się monotypią w zakresie stawów nadgarstkowych.

Od powyższej decyzji PPIS odwołanie złożyła A Sp. z o.o. w M. podnosząc, iż podczas pracy w tej firmie skarżąca nie wykonywała czynności mogących spowodować powstanie choroby zawodowej zespołu cieśni nadgarstka, zaś od momentu faktycznego zaprzestania pracy w tej jednostce do chwili wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych ([...]) upłynęło [...] lat. W trakcie wykonywanej w niej pracy podejmowała takie czynności jak: kontrola wzrokowa gotowych wyrobów i pakowanie, obsługa urządzenia do obkurczania rurek termokurczliwych, obsługa urządzenia do obtrysku wiązek pianka poliuretanową oraz obsługa urządzenia do skręcania przewodów. Czynności te nie obciążały nadmiernie kończyn górnych i zdecydowanie nie wymagały częstych ruchów zginania i prostowania w stawach nadgarstkowych. W trakcie zatrudnienia dwukrotnie była poddana badaniom lekarskim (badania wstępne i kontrolne), w trakcie których lekarz uprawniony do badań profilaktycznych pracowników nie stwierdził przeciwwskazań do wykonywanej pracy. Poza tym, w okresie zatrudnienia przebywała na zwolnieniach lekarskich i faktycznie przepracowała [...] dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00