Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 lutego 2013 r., sygn. IV SA/Gl 516/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Adam Mikusiński Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2013 r. sprawy ze skargi G.K., S.K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargi.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w C. decyzją z dnia [...] r. Nr [...] stwierdził u I.C. chorobę zawodową - alergiczny nieżyt nosa, wymienioną w pozycji 12 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 105, poz. 869).

W uzasadnieniu podano, że decyzja została wydana w oparciu o przeprowadzone postępowanie wyjaśniające narażenie zawodowe na pyły mąki w środowisku pracy oraz orzeczenie lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. - Poradnia Chorób Zawodowych w S. z dnia [...] r. nr [...] .

Odwołania od tej decyzji złożyły zakłady pracy G.K. i S. K. nie zgadzając się z decyzją I instancyjną wnosząc zastrzeżenia do oceny narażenia na czynniki szkodliwe, uważając, że warunki pracy w sklepie, gdzie pracowała I.C. nie powodują narażenia zagrażającego zachorowaniem na chorobę zawodową. W piśmie uzupełniającym odwołanie pełnomocnik strony podnosił, iż stężenia pyłków mąki żytniej i pszennej na stanowiskach pracy I.C. nie przekraczały dopuszczalnych norm, wnosząc o zmianę decyzji I instancyjnej poprzez stwierdzenie braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej w postaci astmy oskrzelowej i alergicznego nieżytu nosa ewentualnie o uchylenie decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Dodatkowo pełnomocnik wnosił o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu medycyny pracy, biegłego z zakresu pulmonologii i biegłego z zakresu alergologii na okoliczność ustalenia przyczyn wystąpienia astmy oskrzelowej i alergicznego nieżytu nosa u I.C.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00