Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Po 381/12

 

Dnia 19 grudnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi P. B. i M. B. na decyzję Wojewody z dnia [...] marca 2012r. Nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru budowy oddala skargę

Uzasadnienie

Starosta decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r., na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 w zw. z art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2010r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) wniósł sprzeciw w sprawie zgłoszenia zamiaru budowy przez P. i M. B. budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy 35 m2 na działce nr [...], zlokalizowanej w Ś. przy ul. W. Organ I instancji, argumentował, że planowana inwestycja nie mieści się w katalogu robót budowlanych niewymagających uzyskania pozwolenia na budowę (art. 29 Prawa budowlanego), toteż organ I instancji zobowiązany był do wniesienia sprzeciwu na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 Prawa budowlanego.

Na skutek odwołania P. i M. B. Wojewoda decyzją z [...] marca 2012r. utrzymał zaskarżoną decyzję Starosty w mocy. W uzasadnieniu organ odwoławczy przytoczył przepis art. 30 ust. 1 i 2 Prawa budowanego, a następnie wskazał, że na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 a) Prawa budowlanego budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej tj. parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m², przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, nie wymaga pozwolenia na budowę tylko zgłoszenia właściwemu organowi. W punkcie 4 powyższego przepisu stanowi się, że budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m² w miastach i do 35 m² poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, również nie wymaga pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia właściwemu organowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00