Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 października 2012 r., sygn. II SA/Wa 1329/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ewa Marcinkowska Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Sędzia WSA - Janusz Walawski Protokolant - starszy asystent sędziego Beata Gibzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 października 2012 r. sprawy ze skargi Gminy P. na rozstrzygnięcie nadzorcze Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] maja 2012 r. (bez numeru) w przedmiocie zawieszenia organów Gminy P. i ustanowienia zarządu komisarycznego - oddala skargę -
Uzasadnienie
Wojewoda L. mając za podstawę ustalenia dokonane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w L., pismem z dnia [...] lipca 2011 r. poinformował Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o trudnej sytuacji finansowej w Gminie P., wnosząc jednocześnie o rozważenie wystąpienia do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o zawieszenie organów Gminy i ustanowienie zarządu komisarycznego, zaś sytuacja ta - w jego ocenie - była wynikiem przedłużającego się braku skuteczności działania przez organy Gminy w wykonywaniu zadań publicznych.
W dniu [...] sierpnia 2011 r. Prezes Rady Ministrów upoważnił Wojewodę L. do podejmowania działań przewidzianych w art. 97 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, zaś zgodnie z tym przepisem, ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom gminy i wezwaniu ich do niezwłocznego przedstawienia programu poprawy sytuacji gminy.
Wojewoda L. po przeprowadzeniu analizy ogólnej sytuacji Gminy P. oraz Raportu o stanie gospodarki finansowej gminy obejmującego lata 2009 - 2010 i założeń budżetu na rok 2011, wystąpieniem z dnia [...] września 2011 r. wzywając organy Gminy P. do przedłożenia programu poprawy sytuacji w terminie do dnia [...] października 2011 r., przedstawił im następujące zarzuty:
1. Gmina nie wykonała postanowień wynikających z Raportu o stanie gospodarki finansowej Gminy P., przyjętego uchwałą Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w L. nr [...] z dnia [...] lipca 2009 r., dotyczącego ograniczenia zakresu realizowanych inwestycji i spłaty ciążących na Gminie zobowiązań wymagalnych. Zakładanego rezultatu nie przyniósł również opracowany w 2009 r. przez Gminę i przyjęty przez Radę Gminy program naprawczy.