Opłata miejscowa – problemy praktyczne z podejmowaniem uchwał
Czy w trakcie roku można zmienić wysokość stawek opłaty miejscowej? Czy opłatę tę można pobierać na terenie, na którym jakość powietrza jest zła? Na te i inne pytania dotyczące zasad podejmowania uchwał podatkowych dotyczących tej opłaty lokalnej odpowiadamy w tekście.
Opłata miejscowa należy do opłat lokalnych, w przypadku których decyzję o tym, czy na danym terenie będzie ona pobierana, czy nie, podejmuje rada gminna (miejska). Prawo do wprowadzenia przez radę gminy opłaty miejscowej wynika z art. 17 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.).
Opłata klimatyczna
Opłata miejscowa może być pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych:
1) w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
2) w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych