Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 maja 2012 r., sygn. II SA/Gd 46/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Jolanta Górska Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Pazdykiewicz po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi D. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 listopada 2011 r., nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy z dnia 30 grudnia 2010 r., nr [...], 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Skarżąca D. J. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 listopada 2011r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości dotyczącej części działek nr [...] o łącznej powierzchni 4.9450ha w związku uchwaleniem zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 3 grudnia 2004r. Wójt Gminy wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenia dla działek ozn. Nr [...] cz. i [...] cz. położonych w N. W oparciu o sporządzony operat szacunkowy Wójt Gminy ustalił tę opłatę na kwotę 10.384zł. Na skutek odwołania D. J. i D. J. decyzją z dnia 21 czerwca 2005r. Samorządowe Kolegium odwoławcze uchyliło ww. decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Kolegium wskazało, że nieruchomości w dotychczasowym planie były przeznaczone pod łąki, pastwiska, rowy, nieużytki rolne i leśne. Działki na skutek zmiany plany zostały przeznaczone pod eksploatację kruszywa, przy czym nieruchomości położone są na obszarze udokumentowanych złóż kopaliny - żwiru. Wskazano, że kopaliny kruszywa naturalnego wydobywane metodą odkrywkową są częścią składową nieruchomości gruntowej. Wskazano również, że zgodnie z § 47 ust. 1-2 rozporządzenia z dnia 21 września 2004r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. nr 207, poz. 2109 ze zm.) przy określaniu wartości nieruchomości jej wartość uwzględnia się z uwzględnieniem wartości złoża. Zatem wycena nieruchomości przed zmianą planu powinna uwzględniać wartość złoża- bowiem istnienie kopaliny byłą przyczyną zmiany planu. Nieruchomość przed zmianą planu nie może być wyceniana jako wyłącznie rolna bez uwzględnienia wartości złoża kopaliny. Przepis §47 rozporządzenia nie narusza przy tym przepisu § 50, albowiem przepis § 50 jest przepisem o charakterze ogólnym, zaś § 47 stanowi regulację szczególną. Konieczne zatem jest oszacowanie wartości nieruchomości przed zmianą planu z uwzględnieniem wartości złoża , zgodnie z § 47 rozporządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00