Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 grudnia 2011 r., sygn. IV SA/Wa 1384/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Wykowski, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński (spr.), Sędzia WSA Anna Szymańska, Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi R. P. na uchwałę Rady m. W. z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 28 lipca 2011 roku R. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na uchwałę Rady Miasta W. z dnia [...] lipca 2008 roku, Nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru [...].

Skarżący podniósł, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawomocnym wyrokiem z dnia 5 maja 2009 roku, sygn. akt IV SA/Wa 527/08 orzekł, że uchwała Rady Miasta W. z dnia [...] października 2006 roku, Nr [...] w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego W. w części dotyczącej przeznaczenia działek o nr ew. [...] i [...] z obrębu [...] została wydana z naruszeniem prawa. Tym samym zgodnie z art. 91 ust. 1 i art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym uchwała ta w części dotyczącej wymienionych wyżej działek utraciła moc obowiązującą z chwilą, gdy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie stał się prawomocny.

Z art. 9 ust. 4, art. 14 ust. 5, art. 15 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że miejscowy plan może być uchwalony wyłącznie wobec takich obszarów, które są objęte studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, gdyż plan musi być zgodny ze studium. Brak studium w odniesieniu do tych działek uniemożliwia zatem objęcie tych działek ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem skarżącego na skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 maja 2009 roku, sygn. akt IV SA/Wa 527/08 zaskarżona uchwała stała się niezgodna z wymienionymi wyżej przepisami, gdyż działki o nr ew. [...] i [...] z obrębu [...] nie są objęte ustaleniami studium. W konsekwencji powoduje to nieważność miejscowego planu w odniesieniu do tych działek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00