Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-09-26

Ochrona sygnalistów – część 2

W ostatnim dodatku „Kadry i płace w sferze budżetowej” (RB 9/2024) wyjaśniliśmy, kto może być sygnalistą, jakie naruszenia może zgłaszać oraz jakich działań nie można w stosunku do niego podejmować. W tym dodatku omówimy procedury dotyczące ochrony sygnalistów, jakie musi wdrożyć w jednostce pracodawca oraz procedurę zgłaszania naruszeń organowi zewnętrznemu.

Jednym z głównych obowiązków, o których mówi ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (dalej: ustawa o ochronie sygnalistów), jest przygotowanie przez podmioty prawne kanałów zgłoszeń i opracowanie wewnętrznej procedury przyjmowania zgłoszeń. Z kolei podmioty prawne, które nie czekając na implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dalej: dyrektywa 2019/1937), na jej podstawie wprowadziły już procedurę przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych, muszą ją dostosować do regulacji ustawy o ochronie sygnalistów.

 Kto musi wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych

Zgodnie z art. 2 pkt 10 ustawy o ochronie sygnalistów, przez podmiot prawny rozumie się podmiot prywatny lub podmiot publiczny. Ten pierwszy to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, lub pracodawca, jeżeli nie są podmiotami publicznymi. Podmiot publiczny zaś to podmiot wskazany w art. 3 ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Podmioty publiczne

Podmiotami publicznymi są m.in.:

  1. jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;
  2. inne niż określone w pkt 1 państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej;
  3. inne niż określone w pkt 1 osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie, oraz podmioty, o których mowa w pkt 1 i 2, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio albo pośrednio przez inny podmiot:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00