Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 grudnia 2011 r., sygn. IV SA/Wa 1482/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.), Sędzia WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi Instytutu [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy - oddala skargę

Uzasadnienie

Zarząd Dzielnicy [...] W., po rozpatrzeniu wniosku W. sp. z o. o. w W., decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r. ustalił warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynków kubaturowych o funkcji mieszkalno - usługowo - handlowej oraz podziemnych kondygnacji garażowych wraz z infrastrukturą techniczną i wjazdem przy ul. [...] i [...] w W. na działkach ew. nr [...], nr [...], nr [...] i części działki ew. nr [...] z obrębu [...] w W.

Odwołania od powyższej decyzji wnieśli K. P., Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. [...] w W. oraz Instytut w W.

K. P. podniósł, że działka, na której planowana jest przedmiotowa inwestycja, stanowi w dużej części drogę wewnętrzną prowadzącą do wielu instytucji, w tym lokalu odwołującego się. Budynek na działce ew. nr [...] przy ul. [...] jest z 1890 r. i prowadzenie w sąsiedztwie tak głębokich wykopów i dostawienie do istniejącej ściany szczytowej nowego budynku wpłynie na bezpieczeństwo istniejących w tym miejscu budynków.

W odwołaniu Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. [...] w W. podniesiono, że w decyzji brak jest jakiejkolwiek oceny wpływu realizacji planowanej inwestycji na stan techniczny i bezpieczeństwo użytkowania sąsiednich nieruchomości oraz zagrożenie dla mieszkańców i ewentualnych przechodniów. Podano liczne przykłady naruszenia stanu sąsiednich starych kamienic przez nowo wzniesione budynki.

W odwołaniu Instytutu w W. podniesiono, że (1) wielkość i bliskość usytuowania budynku przy obiekcie Instytutu pogorszy warunki pracy Instytutu, (2) tak bliskie usytuowanie planowanej zabudowy o wysokości 8 - kondygnacji (26,49 m) sprawia, że nie zostaną zachowane warunki określone w § 13 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych", (3) budowa nowego budynku uszczupla tereny zielone; w decyzji oprócz wymaganej powierzchni biologicznie czynnej określonej w § 31 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, należałoby fizycznie ująć powierzchnię terenów zielonych, które zostaną zlikwidowane w wyniku realizacji inwestycji, (4) skala projektowanego obiektu, jak również jego architektura, zwłaszcza w pierzei ul. [...], wprowadza dysharmonię zabudowy ukształtowanej w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., (5) prace budowlane prowadzone w bezpośrednim sąsiedztwie Instytutu będą powodowały wibracje, co będzie miało negatywny skutek dla działania bardzo czułej aparatury badawczej, a zwiększone zapylenie zakłóci porównywalność wyników uzyskiwanych na stacji zlokalizowanej przy ul. [...], monitorującej zanieczyszczenia w powietrzu atmosferycznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00