Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. IV SA/Po 945/11

1. Na mocy art. 29 Prawa budowlanego budowy określone w tym przepisie nie wymagają z mocy prawa uzyskania pozwolenia na budowę nawet w sytuacji zamiaru ich realizacji sprzecznie z przepisami techniczno-budowlanymi.

2. Tylko postanowienie wzywające do uzupełnienia braków zgłoszenia, o których mowa w art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego ma wpływ na bieg trzydziestodniowego terminu do wniesienia sprzeciwu.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Popowska Sędziowie WSA Ewa Kręcichwost- Durchowska (spr.) WSA Tomasz Grossmann Protokolant st. sekr. sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 grudnia 2011 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w P. sprawy ze skargi M. O. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu od zamiaru budowy budynku gospodarczego, 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty P. z dnia [...] maja 2011 r. nr [...], 2. zasądza od Wojewody W. na rzecz M. O. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, 3. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] kwietnia 2011 r. M. O. zgłosiła zamiar wykonania robót budowlanych polegających na budowie budynku gospodarczego - drewutni na działce nr ewid. [...], położonej w B. przy ul. O., gmina P..

Postanowieniem z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] Starosta P. zobowiązał inwestora do usunięcia stwierdzonych braków i nieprawidłowości poprzez doprowadzenie lokalizacji wnioskowanej budynku do zgodności z § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm. - dalej jako rozporządzenie Ministra Infrastruktury).

Odpowiadając na powyższe postanowienie strona w piśmie z dnia [...] maja 2011r. wskazała, iż zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury, w zabudowie jednorodzinnej uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00