Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 października 2011 r., sygn. II SA/Gd 265/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 29 września 2011 r. na rozprawie sprawy ze skargi B. S., K. S., B. H. i J. H. na uchwałę Rady Gminy z dnia 10 listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. stwierdza nieważność uchwały Rady Gminy z dnia 10 listopada 2010 r., nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu pod usługi turystyczne i sportu z funkcją hotelową oraz rekreację, zieleń i komunikację działek nr [...], nr [...] i nr [...] nad Jeziorem C. przy ul. [...] we wsi C. gm. C. 2. zasądza od Rady Gminy na rzecz skarżących solidarnie kwotę 557 (pięćset pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

IISA/Gd 265/11

Uzasadnienie

Rada Gminy w C. podjęła w dniu 10 listopada 2010 r. uchwałę Nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu pod usługi turystyczne i sportu z funkcją hotelową oraz rekreację, zieleń i komunikację działek nr [...], nr [...] i nr [...] nad Jeziorem C. przy ulicy D. we wsi C. gmina C.. Uchwała ta została wydana na podstawie art. 20 ust. 1 w związku z art. 3 ust. 1, art. 15, art. 17 i art. 29 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.).

W dniu 8 grudnia 2010 r. do Urzędu Gminy C. wpłynęło pismo Spółka A, stanowiące wezwanie do usunięcia naruszenia prawa spowodowanego podjęciem przez Radę Gminy w C. uchwały Nr [...]. Wzywający, jako użytkownicy wieczyści nieruchomości położonej na działkach nr [...] i nr [...] i nr [...] nad Jeziorem C. przy ulicy D. we wsi C. twierdzili, że uchwała Rady Gminy C. narusza ich interes prawny i domagali się jej uchylenia bądź zmiany. W ocenie wzywających, uchwała ta narusza zasady planowania przestrzennego a gmina podczas jej podejmowania nadużyła władztwa planistycznego, które nie jest niczym nieograniczone. Wskazali oni, iż przy podejmowaniu uchwał planistycznych trzeba mieć na uwadze stanowisko właścicieli terenu, którego plan dotyczy, a każdy zainteresowany, a w szczególności właściciel, może wnosić stosowane uwagi do planu i wnioskować o ich uwzględnienie. Zdaniem wzywających, zasadą powinno być to, że wnioski właścicieli, o ile nie są sprzeczne z prawem i nie kłócą się z racjonalnym i przyjaznym zagospodarowaniem terenu, powinny być uwzględniane. Wzywający podnieśli, iż w przedmiotowej sprawie, przed przystąpieniem do sporządzania planu, nie przeprowadzono żadnych analiz dotyczących celowości jego uchwalenia w proponowanym przez wójta kształcie mimo, że wzywający wielokrotnie pisemnie i ustanie zwracali się do uprawnionych organów wskazując na niecelowość uchwalania takiego planu i na bardziej racjonalny sposób zagospodarowania terenu. Wzywający podnieśli również, iż uchwalony plan nie uwzględnia, że teren objęty planem jest własnością w częściach ułamkowych kilku współwłaścicieli i od dnia 12 lutego 2010 r. w Sądzie Rejonowym w C. toczy się postępowanie o zniesienie współwłasności poprzez jego podział.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00