Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2011 r., sygn. VIII SA/Wa 685/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Fularski /sprawozdawca/, Sędziowie Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędzia WSA Iwona Owsińska-Gwiazda, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi Gminy [...] na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w statucie Gminy i Miasta [...] oddala skargę.
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem nadzorczym znak [...] z [...] maja 2011 r. Wojewoda [...] działając na podstawie art. 91 ust. 1 i 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm., zwana dalej ustawą o samorządzie gminnym) stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w M. z [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w sprawie wprowadzenia zmiany w Statucie Gminy i Miasta M..
W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ wskazał, iż przedmiotową uchwałą (z [...] kwietnia 2011 r. nr [...]) w Statucie Gminy i Miasta M.
w § 42 pkt 2 wprowadzono zapis "Wspólne posiedzenia komisji Rady zwołuje
i prowadzi przewodniczący z prawem głosowania".
Organ wyjaśnił, iż powoływanie wewnętrznych organów rady, jakimi są komisje, nie jest obligatoryjne. Przepis art. 21 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, stanowi wyraźnie, że rada może powoływać komisje. Jedyną komisją, której powołanie jest obowiązkowe, jest komisja rewizyjna (art. 18a ust. 1). Uregulowanie sprawy w statucie wymagane jest jedynie dla komisji rewizyjnej, statutowy sposób unormowania jest jednak zalecany także w odniesieniu do innych komisji stałych. Powołując treść art. 21 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym organ wskazał, iż
w posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć radni niebędący jej członkami. Mogą oni zabierać głos w dyskusji i składać wnioski, jednakże nie mają prawa udziału