Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 sierpnia 2007 r., sygn. II SA/Bk 461/07

O składzie osobowym komisji rewizyjnej decyduje organ stanowiący - rada gminy (której komisja jest organem), zaś kluby radnych mają prawo zgłaszania swoich przedstawicieli. Tryb zgłaszania i wyboru winien być bliżej sprecyzowany w statucie gminy.

Uchwała o wyborze komisji rewizyjnej nie może być dowolna. Winna uwzględniać skład liczebny komisji ustalony w statucie zgodnym z ustawą oraz uwzględniać obowiązek wejścia do komisji przedstawicieli wszystkich klubów z zachowaniem trybu i zasad ustalonych w statucie.

Nieodpowiadajaca tym wymogom uchwała pozostaje w sprzeczności z prawem - art. 18 a ust. 2 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz prawem miejscowym w postaci statutu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys (spr.), Sędziowie asesor WSA Piotr Pietrasz, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant Elżbieta Stasiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 09 sierpnia 2007 r. sprawy ze skargi Wojewody P. na uchwałę Rady Gminy M. z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie wyboru członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku

 

UZASADNIENIE

Rada Gminy M. uchwałą Nr [...] z dnia [...] marca 2007 r. w sprawie wyboru członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy M. powołała do Komisji Rewizyjnej czterech członków. Jako podstawę prawną uchwały wskazała przepis art. 18 a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.).

Skargę na powyższą uchwałę do sądu administracyjnego wywiódł w dniu 17 maja 2007 r. Wojewoda P. wnosząc o jej uchylenie jako niezgodnej z prawem. Niezgodność ta polega, jego zdaniem, na niepowołaniu do Komisji Rewizyjnej radnego przedstawiciela klubu radnych [...] pomimo wyraźnego zapisu przepisu art. 18 a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, iż w skład komisji rewizyjnej wchodzą radni reprezentujący wszystkie kluby. Wskazał, iż intencją ustawodawcy było wprowadzenie do komisji radnych reprezentujących stanowisko, politykę, działania i wartości wszystkich klubów. Jeśli więc statut gminy nie wypracowuje lepszej metody powołania komisji rewizyjnej w pełnym składzie należy przyjąć, iż prawo delegowania do jej składu określonego radnego ma wówczas klub i rada nie może pozbawić wskazanej osoby statusu członka komisji rewizyjnej. Uchwała o powołaniu członków komisji rewizyjnej naruszająca powyżej opisane zasady jest sprzeczna z bezwzględnie obowiązującym przepisem art. 18 a ustawy o samorządzie gminnym, pozbawia bowiem klub przedstawiciela w komisji rewizyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00