Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. II SA/Gd 506/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2011 r. na rozprawie sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 6 lutego 2009 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu zgodnego z prawem oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 16 września 2008 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, działając na podstawie art. 104 i art. 107 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000 r., nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) zwanej dalej K.p.a. oraz na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1, art. 80 ust. 2 pkt 1, art. 81 ust. 1 pkt 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. Nr 156, poz. 1118 z 1 września 2006 r.) dalej jako U.p.b. nakazał inwestorowi - "A" S.A. z siedzibą w S. zaniechanie dalszych robót budowlanych polegających na przebudowie, nadbudowie części budynku przy ul. [...] w S. związanych ze zmianą sposobu użytkowania poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne na potrzeby lokalu nr [..].
Z uzasadnienia wynika, że Powiatowy Inspektor przeprowadził w dniu 27 lipca 2006 r. kontrolę robót budowlanych polegających na przebudowie i nadbudowie części budynku przy ul. [...] w S. W trakcie kontroli nie stwierdzono niezgodności realizowanej inwestycji z pozwoleniem na budowę z dnia 28 listopada 2005 r., wydanym przez Prezydenta Miasta. Jednakże organ I instancji uznał za nieprawidłowe rozebranie kominów dymowych i spalinowych i pozostawienie ich wylotów w przestrzeni strychowej, zakwestionował także brak wpisu do dziennika budowy dotyczącego postawienia rusztowań oraz brak dokumentów świadczących o dopuszczeniu rusztowania do użyłkowania. Następnie w dniu 22 sierpnia 2006 r. przeprowadzono ponowne oględziny w trakcie których organ stwierdził szereg nieprawidłowości takich jak: rozebrane kominy, brak zabezpieczeń przed upadkiem na wysokości, przymocowanie rury spustowej na gruz do niezabezpieczonego prawidłowo rusztowania, nieład i nieporządek, brak wyznaczonego placu budowy, brak uzupełnionej tablicy budowy, brak projektu budowlanego na budowie, brak atestów na stosowane materiały budowlane.