Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 lipca 2011 r., sygn. VII SA/Wa 409/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Ostrowska, , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Miron, Protokolant st. ref. Anna Tomaszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2011 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2010 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na wykonanie robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z [...] grudnia 2010r. ([...]), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), dalej k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania [...] Sp. z o.o. - utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] sierpnia 2010r. ([...]) stwierdzającą z urzędu nieważność decyzji Prezydenta Miasta [...] z [...] września 2007r. ([...]) zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na przebudowę kotłowni olejowej na gazową w budynku przy ul. [...], w [...] na działce nr [...], km 12, sprostowanej postanowieniem z [...] września 2007r. .
Organ wyjaśnił, na czym polega instytucja stwierdzenia nieważności decyzji. Następnie podał, że przebudowa polegała na m.in. na zachowaniu dwóch kotłów Viessmann Paromat Duplex o mocy Q=260 kW i wymianie palników olejowych na gazowe, dla gazu GZ-50.
Organ przytoczył art. 35 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego i § 176 ust. 1 warunków technicznych wskazując, że pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom odnośnie powierzchni (§ 172 ww. rozporządzenia) oraz innym przepisom rozporządzenia, a także wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1. Zgodnie zaś z pkt 2.3.1 z Polską Normą PN-B-02431-1:1999 "w budynku o liczbie kondygnacji większej niż cztery, kotłownie należy lokalizować na najwyższej kondygnacji budynku. W takim przypadku nad kotłownią powinien być założony lekki strop, swobodnie ułożony na konstrukcji nośnej, wykonany z materiałów niepalnych. Tymczasem decyzją z [...] września 2007r zatwierdzono projekt sytuujący inwestycję na najniższej kondygnacji budynku.