Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 maja 2011 r., sygn. II SA/Gl 76/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Ewa Krawczyk,, Sędzia WSA Andrzej Matan, Protokolant referent - stażysta Marta Zasoń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 maja 2011 r. sprawy ze skarg J. L., J. L., R. K., R. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, decyzji w sprawie pozwolenia na budowę oddala skargi.
Uzasadnienie
Ostateczną decyzją z dnia [...] r., Nr [...], Prezydent Miasta B. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę zespołu mieszkaniowego wielorodzinnego z garażami wbudowanymi zagłębionymi w terenie (segment [...] i segment [...]) wraz z instalacjami wewnętrznymi i wjazdami na działce nr "1", gm. kat. M.., położonej w B. przy ul. [...]. Opisaną decyzję organ wydał w wyniku rozpatrzenia wniosku T. T., który wraz ze swoim wspólnikiem K. K. ze spółki cywilnej "A" S.C. w B. był współwłaścicielem przewidzianej pod zabudowę nieruchomości.
Pismem z dnia [...] r. J. i J. L., R. i R. K. oraz T. i G. S. wystąpili o wznowienie postępowania zakończonego tą decyzją podnosząc, że bez własnej winy nie brali w nim udziału jako jego strony. Wnioskodawcy wskazali, że są właścicielami trzech nieruchomości sąsiadujących bezpośrednio z terenem planowanej inwestycji. Podali także, że o udzielonym pozwoleniu na budowę powzięli wiadomość w sposób pośredni w związku z rozpoczęciem robót ziemnych na terenie działki nr "1", co miało miejsce w ostatnich dniach kwietnia. Po zapoznaniu się z wydaną decyzją stwierdzili, że narusza ona ich interes prawny, bowiem udzielono nią pozwolenia na budowę osiedla mieszkaniowego składającego się z sześciu budynków, w których przewidziane zostały [...] mieszkania oraz parkingi naziemne i podziemne dla [...] samochodów. Realizacja takiej inwestycji spowoduje zatem ponad dwukrotny wzrost liczby mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu, a także kilkakrotnie zwiększy się liczba samochodów emitujących hałas i spaliny. Wszystko to zmieni dotychczasowy charakter zabudowy ich dzielnicy oraz wpłynie na obniżenie wartości ich posesji. W oparciu o te stwierdzenia wnioskodawcy zakwestionowali stanowisko organu, który ustalił, że obszar oddziaływania planowanej inwestycji obejmie jedynie działkę inwestora.