Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Gd 590/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Dobroń po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi E. G.-N. i M. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 21 czerwca 2010 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia określonych obowiązków w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem oddala skargę
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, działając na podstawie art. 51 ust 1 pkt 1 oraz art. 80 ust. 2 pkt 1, art. 81 ust 1 pkt 1 i 2, art. 83 ust 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DZ.U. Nr 207 z 2003 r., poz. 2016 z późn. zm.), decyzją z dnia 23 marca 2007 r. Nr [...] nakazał E. Z. i K. P. rozbiórkę schodów terenowych prowadzących z ulicy na teren posesji działka nr [...] i schodów wejściowych do budynku przy ul. Saperów 9 w G., usunięcie części okładziny ze styropianu na elewacji budynku położonej ponad terenem istniejącym przed dokonaniem powyższej samowoli oraz doprowadzenie terenu działki nr [...] przyległego do budynku przy ul. Saperów 9 w G. - do stanu poprzedniego i wykonanie istniejącej uprzednio opaski betonowej wokół budynku.
Ustalono, że na przedmiotowej nieruchomości wykonano bez zgody organu administracji architektoniczno - budowlanej izolację termiczną i przeciwwilgociową ścian piwnicznych budynku mieszkalnego w zabudowie wolnostojącej w poziomie przyziemia; schodów terenowych prowadzących z ulicy na teren posesji; schodów wejściowych do budynku mieszkalnego; prace związane z niwelacją (obniżeniem) terenu, która spowodowały odkrycie przyłącza gazowego budynku do sieci na długości ok. 3m, co zostało przykryte później obrzeżem chodnikowym i warstwą ziemi urodzajnej grubości około 15 cm. PINB stwierdził, że wykonane w związku z obniżeniem terenu działki nr [...] stopnie schodowe (o wymiarach niezgodnych z warunkami technicznymi) stworzyły barierę architektoniczną dla osób niepełnosprawnych w korzystaniu z dojścia do budynku wielorodzinnego, w którym zamieszkują, a jej usunięcie może nastąpić tylko przez "podniesienie terenu do poziomu istniejącego poprzednio". Wskazano, że nakaz usunięcia części okładziny ze styropianu na elewacji budynku wiąże się z obowiązkiem przywrócenia poprzedniego poziomu terenu. Obecnie występujący cokolik psuje wygląd zabytkowo wyglądającej elewacji, a wykonanie uprzednio istniejącej opaski betonowej powinno stanowić odtworzenie właściwego pod względem technicznym zabezpieczenia budynku.