Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 listopada 2010 r., sygn. II SA/Kr 1002/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie WSA Mirosław Bator Jacek Bursa / spr. / Protokolant Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2010 r. sprawy ze skargi P.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 7 czerwca 2010 r. nr [....] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącego P.K. kwotę 757 / siedemset pięćdziesiąt siedem / złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
II SA/Kr 1002/10
Uzasadnienie
wyroku z dnia 23 listopada 2010 roku
Decyzją z dnia [...].03.2009r. nr [...] Prezydent Miasta K. ustalił, na wniosek A.G. , warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na zmianie sposobu użytkowania części pomieszczeń budynku mieszkalnego jednorodzinnego na lokal usługowy (dydaktyczno-edukacyjny i gabinet masażu oraz psychoterapii) na dz. nr 1 , 2 , 3 obr. [...] w K. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wskazano, iż teren wskazany we wniosku o ustalenie warunków zabudowy nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w związku z czym przeprowadzono postępowanie, przewidziane w art. 59 i nast. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Organ I instancji w dalszej części uzasadnienia wskazał, iż spełnione zostały warunki przewidziane w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, uzyskano opinię Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w K. w zakresie terenów przyległych do pasa drogowego, zaś projekt decyzji o warunkach zabudowy sporządzony został przez osobę wpisaną na listę samorządu zawodowego architektów.
Od powyższej decyzji odwołanie złożył P.K. podnosząc, iż zaskarżona decyzja podjęta została z naruszeniem przewidzianej w art. 10 § 1 k.p.a. zasady czynnego udziału stron na każdym etapie postępowania administracyjnego, a także zasady informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenia ich praw oraz obowiązków. W odwołaniu wskazano także, że decyzję ustalającą warunki zabudowy wydano, mimo że wskutek tożsamego przedmiotowo wniosku R.G. (męża wnioskodawczyni) została wydana ostateczna decyzja o ustaleniu warunków zabudowy, która jednak została uchylona wskutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9.02.2009r. sygn. akt II SA/Kr 1077/07, z uwagi na konieczność zapewnienia udziału w postępowaniu osobom stanowiącym krąg stron postępowania. W związku z tym odwołujący się wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji i umorzenie postępowania przed organem I instancji, z uwagi na to, że żądanie, co do którego orzeka zaskarżona decyzja jest całkowicie tożsame z żądaniem objętym poprzednio wydaną decyzją ostateczną. Nadto w odwołaniu wskazano, iż - przy założeniu, że nie zachodzi tożsamość spraw - celowym jest rozważenie możliwości zawieszenia postępowania, co pozwoliłoby na uniknięcie powielenia błędów, na które zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 9.02.2009r. sygn. akt II SA/Kr 1077/07.