Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 października 2010 r., sygn. II SA/Lu 545/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz,, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Asystent sędziego Marcin Małek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 października 2010 r. sprawy ze skargi K. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy z dnia [...] r. nr

Uzasadnienie

Wójt Gminy T. decyzją z dnia [...] maja 2010 r. odmówił K. O. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego na Annę B.

W uzasadnieniu decyzji podał, że świadczenie to nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. W sprawie bezspornym natomiast jest, iż Anna B. będąca matką wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim, co stanowi przeszkodę w uzyskaniu wnioskowanego świadczenia. Organ wskazał, iż stanowisko to jest zbieżne z interpretacją Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazującą, że ustawa o świadczeniach rodzinnych nie wskazuje wyjątków od tej reguły, nawet gdy obydwoje małżonkowie są niepełnosprawni i nie mogą opiekować się sobą nawzajem.

Odwołanie od tej decyzji wniosła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego K. O. W motywach odwołania podniosła, że jej matka Anna B. ma 95 lat i jest osobą obłożnie chorą wymagającą stałej opieki. Jej 88 letni ojciec z którym matka pozostaje w związku małżeńskim również wymaga opieki, gdyż ma I grupę inwalidzką. W związku z tym stale musi sprawować opiekę nad obojgiem rodziców, gdyż ojciec z racji wieku i stanu zdrowie nie jest w stanie opiekować się jej matką.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] lipca 2010 r. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W motywach rozstrzygnięcia przedstawiło wpierw dotychczasowy przebieg postępowania, a następnie zaprezentowało własną ocenę prawną w sprawie. Organ odwoławczy przywołując treść art. 17 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych wskazał, iż świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje matce lub ojcu innym osobom na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a także opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami przewidzianymi prawem, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Nadto zaznaczyło, że świadczenie to nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. W dalszej części uzasadnienia decyzji organ odwoławczy odniósł się do stanu faktycznego w sprawie i stwierdził, że wnioskodawczymi pomimo, iż opiekuje się niepełnosprawnymi rodzicami to nie spełnia warunków do uzyskania przedmiotowego świadczenia. Anna B. będąca osobą wymagającą opieki pozostaje bowiem w związku małżeńskim, a tym samym świadczenie nie przysługuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00