Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 listopada 2022 r., sygn. II SA/Gl 1337/22
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Rafał Wolnik, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.), Asesor WSA Aneta Majowska, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 listopada 2022 r. sprawy ze skargi B. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia 12 sierpnia 2022 r. nr SKO.IV/424/874/2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Po rozpatrzeniu wniosku B. W. Burmistrz P. decyzją z dnia 14 lipca 2022 r. nr [...] odmówił stronie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką. W uzasadnieniu organ wskazał, że wnioskująca sprawuje opiekę nad wymagającą całodobowej opieki matką lecz nie zamieszkuje z osobą wymagająca opieki, codziennie, czasem kilka razy dziennie dojeżdża do matki, w razie konieczności nocuje czy zamieszkuje, a opieka zajmuje jej parę godzin dziennie. Organ podkreślił, że podstawowym wymogiem uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego jest sprawowanie stałej lub długotrwałej opieki wykluczającej podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Opieka ta musi w sposób oczywisty stanowić przeszkodę do wykonywania pracy zarobkowej. Zatem związek między rezygnacją z zatrudnienia albo jego niepodejmowaniem, a sprawowaną opieką musi być bezpośredni. W przedmiotowej sprawie nie została spełniona podstawowa przesłanka niezbędna do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż nie można stwierdzić, że strona sprawuje opiekę nad matką w sposób stały, długotrwały ponieważ opiekuje się nią parę godzin dziennie a w razie potrzeby nocuje u matki.
Matka strony wymaga całodobowej opieki, jest osoba leżącą całkowicie zależną od innych osób, nie komunikuje. Wnioskująca zajmuje się począwszy od zabiegów higienicznych, przygotowywaniem i podawaniem posiłków, podawaniem leków, przebieranie, zmianą pozycji, zmiany pieluch, opatrunków, podłączeniem kroplówek, sprzątaniem, praniem, robienie zakupów, zmiany pościeli i umawianiem wizyt lekarskich. W opiece pomaga również siostra osoby wymagającej opieki, która "wyłącznie nadzoruje i pilnuje stanu zdrowotnego [...]" natomiast ze względu na wiek oraz stan zdrowotny nie jest w stanie opiekować się siostrą.