Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 sierpnia 2010 r., sygn. VII SA/Wa 1009/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, , Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska (spr.), Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Protokolant Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi Z. K., T. K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2010 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących Z. K., T. K. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] marca 2009 r., nr [...], na podstawie art. 158 § 1 w związku z art. 156 § 1 pkt 2 i art. 157 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm., zwanej dalej K.p.a.), na wniosek S. Sp. z o. o. stwierdził nieważność decyzji Prezydenta W. z dnia [...] sierpnia 2005 r., nr [...] zmieniającej ostateczną decyzję Prezydenta W. nr [...] z dnia [...] sierpnia 2004 r. zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającej Z. i T. K. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego na działce nr ew. [...] z obrębu [...] przy ul. J. [...] w W. poprzez zatwierdzenie projektu zamiennego budynku mieszkalnego z trzema lokalami wolnostojącego z garażem podziemnym oraz zagospodarowaniem terenu na działce nr ew. [...] z obrębu [...] przy ul. J. [...] w W.
W uzasadnieniu decyzji organ nadzoru wbrew temu co napisał w sentencji stwierdził, że przedmiotowe postępowanie nadzorcze wszczął nie tylko na wniosek, lecz również z urzędu. Ponadto wskazał, że Prezydent W. decyzją z dnia [...] sierpnia 2005 r., nr [...] zatwierdził projekt zamienny budynku mieszkalnego wolnostojącego jednorodzinnego z trzema lokalami i garażem podziemnym usytuowanego na działce nr ew. [...] z obrębu [...] przy ul. J. [...] w W. Teren inwestycji objęty jest ustaleniami Planu Miejscowego Zagospodarowania Przestrzennego Rejonu [...], zatwierdzonego uchwałą nr [...] Rady Gminy [...] [...] z dnia [...] września 2002 r. (Dz.Urz. Woj. [...] Nr [...], poz. [...]). Dla terenów oznaczonych symbolem 46MN (do których należy działka nr ew. [...]) plan przewiduje zabudowę jednorodzinną. Według definicji zawartej w § 5 pkt 7 planu przez zabudowę mieszkaniową jednorodzinną należy rozumieć m.in. budynek mieszkalny zawierający nie więcej niż 4 mieszkania, w związku, z czym należy zaliczyć projektowany budynek do kategorii budynków mieszkalnych jednorodzinnych.