Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 października 2009 r., sygn. II SA/Ol 797/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Sędzia WSA Hanna Raszkowska Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2009 r. sprawy ze skargi Spółdzielni na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" wydaną przez Prezydenta Miasta O. zatwierdzono projekt zagospodarowania terenu budynków mieszkalnych nr "[...]", " [...]", "[...]", "[...]" i "[...]" przy ul. M. w O. na działce nr "[...]" oraz projekt architektoniczno-budowlany budynku mieszkalnego nr "[...]" oraz udzielono pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego nr "[...]" wraz z przyłączami: wodociągowym, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, oświetleniem terenu oraz realizacją zagospodarowania terenu w granicach I etapu budowy zespołu budynków wielorodzinnych przy ul. M. w O. na działkach oznaczonych numerem geodezyjnym "[...]","[...]" obręb "[...]" oraz na działkach nr "[...]", "[...]","[...]" obręb "[...]" na rzecz Spółdzielni Budowy Mieszkań w O. W uzasadnieniu wskazano, iż zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy możliwość realizacji inwestycji warunkowana była przebudową skrzyżowania ulic M. z J. W związku z powyższym przed oddaniem do użytkowania budynku nr "[...]" inwestor powinien uzyskać pozwolenie na przebudowę wskazanego skrzyżowania oraz je zrealizować.
Odwołanie od powyższej decyzji złożyła "T. - E." Organizacja Odzysku S.A. w O., wnosząc o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Podniesiono, iż nieruchomość stanowiąca własność inwestora jest obciążona ograniczonym prawem rzeczowym, tj. służebnością gruntową polegającą na prawie nieodpłatnego przejścia i przejazdu przez część działki oznaczoną nr ewid. "[...]", stanowiącą ciąg komunikacyjny na rzecz każdoczesnego właściciela działki oznaczonej nr ewid. "[...]", położonej w O. obręb "[...]". W ocenie odwołującej się Spółki zagospodarowanie terenu przewidziane w tym projekcie (parkingi usytuowane wzdłuż ciągu komunikacyjnego i przylegające bezpośrednio do granicy tego ciągu) jest sprzeczne z przepisami prawa budowlanego. Parkingi stanowią bowiem budowlę i winny być sytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5m od granicy działki. Podniesiono, iż zatwierdzony zaskarżoną decyzją sposób zagospodarowania terenu narusza prawa "T.-E." jako właściciela wymienionej wyżej działki nr "[...]", korzystającego ze służebności gruntowej, a zatem konieczne jest dokonanie niezbędnych zmian w przedmiotowym projekcie budowlanym.