Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 8 lipca 2010 r., sygn. II SA/Ke 302/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 lipca 2010r. sprawy ze skargi T.M. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia obowiązku wykonania robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kielcach po rozpatrzeniu odwołania I.J. i J.R. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...], Znak: [...], nakazującej likwidację otworów okiennych w ścianie północnej budynku mieszkalnego na działce w miejscowości B. 25 A gm. B., na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 kpa oraz art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. -Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006r Nr 156, poz. 1118 ze zm.), uchylił zaskarżoną decyzję w całości i umorzył postępowanie organu I instancji w przedmiocie nakazu likwidacji otworów okiennych w ścianie północnej przedmiotowego budynku mieszkalnego.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że decyzja organu I instancji została podjęta na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 7 i art. 83 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. W odwołaniu od niej I. J. i J. R. zarzuciły, że jest ona wadliwa z uwagi na brak wskazania numeru geodezyjnego działki, na której znajduje się przedmiotowy budynek mieszkalny oraz nieprawidłowo wskazaną jego odległość od granicy działki sąsiedniej. Zdaniem skarżących działka Nr 378, na której obecnie znajduje się przedmiotowy budynek, "była częścią olbrzymiej działki", podzielonej w okresie późniejszym ( w trakcie bądź po wybudowaniu tego budynku) na siedem działek sukcesywnie sprzedawanych, a one kupując przedmiotowy budynek od poprzedniego właściciela (C.K.) nie miały świadomości, że został on wybudowany niezgodnie z prawem budowlanym, tym bardziej, że budynek ten został oddany do użytkowania w 1982r., co potwierdza pismo Urzędu Gminy w B. z dnia 3.11.2009r. (załączone do odwołania), a jednocześnie wg planu zagospodarowania działki sąsiedniej (z 1985r.) odległość ich budynku od północnej granicy działki wynosi 7,82 m. Nie potrafią zatem wyjaśnić powstałych rozbieżności oraz występujących obecnie nieprawidłowości w usytuowaniu tego budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00