Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 maja 2010 r., sygn. II SA/Gl 876/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Protokolant st. sekretarz sądowy Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2010 r. sprawy ze skargi Z. S. i S. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta C. nr [...] z dnia [...] r. oraz orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia orzeczenia.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...]r. A. i G. R. wystąpili z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy nieruchomości - działki nr 1 położonej w C. przy ulicy [...] We wniosku podali, że decyzja o warunkach zabudowy dotyczyć ma inwestycji pod nazwą "Budowa frontowego ogrodzenia działki i postawienie garażu blaszanego wraz z przyłączem".
W trakcie prowadzonego postępowania z pismami przeciwko planowanemu zamierzeniu wystąpiły Z. S., S. W. oraz J. i J. J., podnosząc przede wszystkim fakt likwidacji dojazdu do ich działek. Decyzją z dnia [...]r. Burmistrz Miasta C. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie ogrodzenia frontowego działki oraz budowa garażu (konstrukcja blaszana pokryta tynkiem) na działce nr 1 przy ulicy [...] w C. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji przywołał przepisy art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.). i art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.jedn. Dz.U. Nz 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.). W zakresie warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikających z odrębnych przepisów uwzględniono wymagania ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, a mianowicie konieczność zapewnienia wymagań podstawowych dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa użytkowania. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że wobec faktu braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego niezbędne było ustalenie sposobu zagospodarowania terenu w drodze decyzji w oparciu o art. 59 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W trakcie wszczętego postępowania w tym zakresie, po przeprowadzeniu analizy, po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień, wymaganych przepisami powołanej powyżej ustawy ustalono, że przedmiotowa decyzja pozostaje w zgodzie z przepisami. Wobec powyższego orzeczono jak powyżej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right