Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 maja 2010 r., sygn. II SA/Gd 186/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia NSA Barbara Skrzycka-Pilch Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2010 r. sprawy ze skargi K. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 21 stycznia 2010 r., nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 17 listopada 2009 r. nr [...], 2. uchyla decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 10 lipca 2009 r. nr [...] oraz decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 9 czerwca 2009 r. nr [...], 3. określa, że decyzje wymienione w punkcie pierwszym i drugim wyroku nie mogą być wykonane, 4. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącej K. J. kwotę 500, zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 9 czerwca 2009r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta na prawach powiatu w G. nałożył na K. J. obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego (4 egz.) rozbudowy domu jednorodzinnego na terenie posesji przy ul. S. 37, uzgodnionego z rzeczoznawcami ds. BHP, higieniczno-sanitarnymi i do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych w terminie do dnia 30 września 2009r.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że z oświadczenia kierownika budowy, jak i ze złożonego tzw. "projektu zamiennego przyziemia" wynika, że w miejscu pierwotnie zaprojektowanych pomieszczeń gospodarczych piwnicy urządzono lokal usługowy - gabinet solarium i odnowy biologicznej. Wprowadzenie podczas budowy zmian związanych z wykonaniem nowego układu funkcjonalnego pomieszczeń wymagało uprzedniego uzgodnienia i zaopiniowania z rzeczoznawcami w branży higieniczno-sanitarnej i bhp. Wskazano również, że organ architektoniczno-budowlany nie miał podstaw prawnych do przyjęcia w dniu 11-03-2009r. do wiadomości zawiadomienia z dnia 27.02.2009r. o zmianie sposobu użytkowania pomieszczeń gospodarczych na gabinet solarium i odnowy biologicznej, bowiem decyzja z dnia 05.12.2008r. Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta na prawach powiatu w G. o wniesieniu sprzeciwu z uwagi na dokonane odstępstwa, została przesłana do wiadomości do tego organu, a ponadto od dnia 20-02-2009r. w obiegu prawnym znajduje się ostateczna decyzja nr WOP/AM/7144/523/08 Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, utrzymująca sprzeciw w sprawie przystąpienia do użytkowania rozbudowanej części domu jednorodzinnego na terenie posesji przy ul. S. 37 w G., którą również przesłano do właściwego organu architektoniczno-budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00