Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 marca 2010 r., sygn. I SA/Wa 1900/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska Sędziowie: WSA Maria Tarnowska (spr.) WSA Bogdan Wolski Protokolant Zbigniew Dzierzęcki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2010 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie komunalizacji oddala skargę.
Uzasadnienie
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania P. S.A. w W. od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] stwierdzającej nabycie z mocy prawa nieodpłatnie z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę C., prawa własności nieruchomości, położonej w jednostce ewidencyjnej C., obręb C., oznaczonej jako działki nr [...] - utrzymała w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa podała, że Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] maja 2009 r. stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez gminę C., prawa własności nieruchomości szczegółowo opisanej w sentencji decyzji. Uzasadniając takie rozstrzygnięcie Wojewoda [...] uznał, iż przedstawiona decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości oraz decyzja o ustaleniu i naliczeniu opłaty rocznej za zarząd nie tworzą po stronie P. tytułu do gruntu eliminującego komunalizację z mocy prawa.
Od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] maja 2009 r. odwołanie wniosły P. S.A. domagając się uchylenia zaskarżonej decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. W uzasadnieniu odwołania strona skarżąca podniosła, iż przysługuje jej tytuł prawny do nieruchomości na podstawie decyzji wywłaszczeniowej, a także decyzji o ustaleniu opłaty za zarząd, oraz, że możliwość komunalizacji przedmiotowej nieruchomości eliminują także przepisy ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa P.