Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 marca 2015 r., sygn. I SA/Wa 3537/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wesołowska (spr.) Sędziowie: WSA Iwona Maciejuk WSA Anita Wielopolska-Fonfara Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2015 r. sprawy ze skargi P. S.A. w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie nabycia z mocy prawa własności nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] wydają na podstawie art. 18 ust. 2 oraz art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. przepisy wprowadzającej ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. nr 32, poz. 191 ze zm., dalej "ustawa") i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania P. SA (Skarżąca) od decyzji Wojewody [...] (Wojewoda) z dnia [...] stwierdzającej nabycie z dniem 27 maja 1990 r. z mocy prawa przez Gminę [...] własności nieruchomości położonej w jednostce ewidencyjnej [...], w obrębie ewidencyjnym [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...], objętej księgą wieczystą Nr [...] (Nieruchomość) Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa (dalej "Komisja"), utrzymała w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.
Decyzja ta wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją z dnia [...] Wojewoda stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. prawa własności Nieruchomości przez Gminę [...]. Na skutek odwołania Skarżącej, Komisja uchyliła opisaną wyżej decyzję Wojewody i przekazała sprawę do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji wskazując w uzasadnieniu, że wobec podania w decyzji komunalizacyjnej wyłącznie aktualnego oznaczenia nieruchomości nie jest możliwa ocena zasadności decyzji.
Po ponownym rozpoznaniu sprawy Wojewoda decyzją z dnia [...] stwierdził nabycie z dniem 27 maja 1990 r. prawa własności Nieruchomości przez Gminę [...]. W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu 27 maja 1990 r. w rejestrze ewidencji gruntów miasta [...] figurowała m.in. działka ewidencyjna nr [...] o pow. [...] ha, a jako władający wpisana była [...] Dyrekcja Okręgowa[...] -[...]. Działka ta podzielona została następnie na działki ewidencyjne [...] o powierzchni [...] ha oraz [...] o pow. [...] ha. Następnie działka nr [...] podzielona została na działki [...] o pow. [...] ha, [...] o pow. [...] ha oraz [...] o pow.[...] ha. Zgodnie z wykazem zmian gruntowych sporządzonym w ramach operatu z dnia [...] działka nr [...] podzielona została na działki nr [...] o pow. [...] ha oraz [...] o pow. [...] ha. Przedmiotem postępowania jest działka nr [...].