Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 listopada 2015 r., sygn. I SA/Wa 1207/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędziowie WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz WSA Marta Kołtun-Kulik Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2015 r. sprawy ze skargi [...] S.A. w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez gminę prawa własności nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] maja 2015 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania [...] Spółki Akcyjnej z siedzibą w [...], utrzymała w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...], stwierdzającą nabycie z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę Miasto [...] własności nieruchomości położonej w jednostce ewidencyjnej [...] Miasto, w obrębie [...], objętej księgą wieczystą Kw nr [...], oznaczonej jako działki nr: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...].
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda [...] powołaną wyżej decyzją z dnia [...] listopada 2012 r. stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę Miasto [...] własności opisanej wyżej nieruchomości. W uzasadnieniu decyzji Wojewoda [...] wskazał, że stan prawny i faktyczny nieruchomości pozwala przyjąć, że nieruchomość ta spełnia przesłanki określone w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, ze zm.).
Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem, [...] S.A. wniosły odwołanie, wskazując, że błędem organu było niezastosowanie wykładni systemowej. Ponadto wskazały, że nabycie tytułu prawnego przez [...] na podstawie art. 4 rozporządzenia Prezydenta RP z 24 września 1926 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" miało miejsce z mocy samego prawa. Przedmiotowe nieruchomości były w posiadaniu poprzedników prawnych [...] od 1919 r. Nigdy nie zostały przekazane w posiadanie jakiejkolwiek innej jednostce organizacyjnej. Nigdy poprzedniczki prawne [...] S.A. nie utraciły zdolności do bycia posiadaczem, a organ nie wykazał, aby kiedykolwiek od 1919 r. przedmiotowe nieruchomości zostały przekazane we władanie jakiegokolwiek terenowego organu administracji państwowej. Powołano się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 września 2010 r., sygn. akt I OSK 1401/09.