Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 września 2015 r., sygn. I SA/Wa 783/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Chaciński Sędziowie: WSA Iwona Kosińska (spr.) WSA Emilia Lewandowska Protokolant specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2015 r. sprawy ze skargi P. S.A. w [...] na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Prezydenta Miasta [...], uchyliła decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2012 r., nr [...], odmawiającą stwierdzenia nabycia przez Gminę Miasto [...], z mocy prawa, z dniem 27 maja 1990 r., własności nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] o powierzchni [...] m2 (stanowiąca przed podziałem część działki nr [...] o powierzchni [...] m2) i stwierdziła nabycie własności przedmiotowej nieruchomości przez Gminę Miasto [...] z mocy prawa, z dniem 27 maja 1990 r.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] października 2012 r. odmówił stwierdzenia nabycia, z mocy prawa, przez Gminę Miasto [...] własności przedmiotowej nieruchomości, stwierdzając, że pomimo nieposiadania przez [...] S.A. decyzji o ustanowieniu zarządu przedmiotową nieruchomością przedsiębiorstwo to z mocy przepisów o jego utworzeniu funkcjonowało w oparciu o majątek wydzielony z majątku Państwa i przyznane mu zostały uprawnienia zarządcze. Wojewoda wskazał również, że nieruchomość była związana z funkcjonowaniem kolei, co prowadzi do wniosku, że pozostawała w jej zarządzie.
Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem, Gmina Miasto [...] złożyła odwołanie, kwestionując uznanie przez Wojewodę wykonywania przez [...] na przedmiotowej nieruchomości zadań należących do właściwości organów administracji rządowej oraz stwierdzając, że [...] nie posiadają tytułu prawnego do nieruchomości eliminującego komunalizację mocy prawa. Równocześnie Gmina Miasto [...] wniosła o stwierdzenie nabycia własności przedmiotowej nieruchomości przez miasto [...].