Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Gd 297/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant Starszy sekretarz sądowy Diana Wójtowicz po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. L. na uchwałę Rady Gminy Kolbudy z dnia 27 stycznia 2009 r., nr XXIII/177/2009 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej działek oznaczonych numerami 72/3, 72/12 i 72/13 położonych w Bielkówku, gm. Kolbudy; 2. zasądza od Rady Gminy Kolbudy na rzecz skarżącej kwotę 557 zł (pięćset pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 27 stycznia 2009r. Rada Gminy podjęła uchwałę nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla większości terenu wsi Bielkówko na terenie Gminy.

Skargę na powyższą uchwałę wniosła A. L. domagając się uchylenia uchwały jako naruszającej interes prawny oraz uprawnienie skarżącej. Zakwestionowała ona mianowicie przekwalifikowanie terenu obejmującego działki nr [...], [...] i [...] na tereny rolnicze, wskazując, że w poprzednim planie były one częściowo przeznaczone na cele zabudowy mieszkaniowej. Zmiana przeznaczenia tych terenów jest bezpodstawna, ponieważ nie zostały one zamieszczone w rozporządzeniu 3/2007 Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku z dnia 22 stycznia 2007r. w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody powierzchniowej Straszyn, a więc są na ten cel nieprzydatne. Skarżąca wskazała nadto, że Rada nie odniosła się do złożonych przez nią uwag dotyczących przeznaczenia jej nieruchomości.

W odpowiedzi na tą skargę Rada Gminy wniosła o jej oddalenie. W ocenie organu skarżąca nie przedstawiła ani też nie uzasadniła swojego interesu prawnego we wniesieniu skargi, a jedynie interes faktyczny, którym jest ewentualna korzyść ze zmiany przeznaczenia należących do skarżącej terenów objętych uchwalonym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Rada stwierdziła, że przed uchwaleniem planu rozstrzygnięto o wniesionych przez skarżącą uwagach, które dotyczyły wyłącznie kwestii drogowych zawartych w projekcie planu. Poprzedni plan obowiązywał do dnia 31 grudnia 2003r. Działki nr [...], [...] i [...] zgodnie z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków za zagospodarowania przestrzennego Gminy uchwalonym uchwałą nr [...] Rady Gminy z dnia 31 maja 2000r. zlokalizowane są na terenie oznaczonym jako użytki rolne oraz lasy. Przeznaczenie tych terenów pod zabudowę mieszkaniową byłoby w sprzeczności z ustaleniami studium. Zdaniem Rady interes skarżącej kłóci się z interesem społecznym, który przejawia się w prawnie nakazanej konieczności ochrony gruntów rolnych i leśnych na etapie tworzenia miejscowych planów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00