Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 maja 2008 r., sygn. II SA/Łd 1046/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.), Protokolant asystent sędziego Katarzyna Orzechowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi Z. J. na uchwałę Rady Gminy w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości K. oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 18 kwietnia 2007r., na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. - Dz.U. z 2001r., nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 14 ust. 8 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm.), uchwały Nr [...] Rady Gminy K. z dnia [...] w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru gminy K., obejmującego tereny miejscowości K. oraz uchwały Nr [...] Rady Gminy K. z dnia [...] w sprawie zmiany w/w uchwały, uchwałą Nr [...], Rada Gminy K. uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części Gminy K., obejmującej miejscowość K. Uchwała ta została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa [...] z dnia [...], nr [...], poz. [...].

W dniu 24 sierpnia 2007r. Z. J. wezwał Radę Gminy K. do usunięcia naruszenia prawa, mającego polegać na przyjęciu wskazanej uchwały z dnia [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości K., poprzez jej usunięcie z obrotu prawnego.

W uzasadnieniu tego wezwania podniósł, iż uchwałą z dnia [...], Nr [...] Rada Gminy K. uchwaliła Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy K. W dniu 29 marca 2004r. Rada Gminy K. podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru Gminy K., obejmującego tereny miejscowości K., która to uchwała została następnie zmieniona uchwałą Rady Gminy K. z dnia [...], nr [...] w sprawie zmiany w/w uchwały. Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przed podjęciem uchwały wójt zobowiązany był wykonać, m.in. analizy dotyczące zasadności przystąpienia do sporządzania planu i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami studium (przyjętymi uchwałą z dnia [...], Nr [...]). W dniu [...] Rada Gminy K. podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie przyjęcia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy K. Zdaniem Z. J. z treści art. 27 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, iż podjęcie uchwały o zmianie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy K. wymagało powtórzenia wszystkich czynności wymaganych ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - wskazanych w jej art. 11, jakie wiążą się z przyjęciem studium. Z. J. podniósł także, iż pomimo podjęcia uchwały z dnia [...], Nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości K., w obrocie prawnym nadal funkcjonuje uchwała Rady Gminy K. z dnia [...], Nr [...] w sprawie odstąpienia od sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu górniczego. Zgodnie z art. 34 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wejście z życie planu zagospodarowania przestrzennego powoduje utratę mocy tylko takich uchwał, które ustanawiały wcześniejsze plany zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że uchwała z dnia [...] w sprawie odstąpienia od sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu górniczego nie utraciła mocy ex lege i Rada Gminy przed uchwaleniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego powinna tę uchwałę uchylić. Uchwała Rady Gminy K. z dnia [...] narusza natomiast jego interes prawny w ten sposób, iż pomimo spełnienia przesłanek z art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w związku z art. 53 ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz obowiązywania wskazanej uchwały Rady Gminy K. z dnia [...], Nr [...], decyzją z dnia [...], znak: [...], Wójt Gminy K. umorzył postępowanie toczące się w sprawie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00