Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Wr 418/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Masternak - Kubiak (sprawozdawca) Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska Protokolant Robert Hubacz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 26 listopada 2009 r. sprawy ze skargi K. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego J. G. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

UZASADNEINIE

W dniu 11 maja 2009 r. K. W. złożył w Urzędzie Miasta i Gminy w B. wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Do wniosku dołączył orzeczenie o stopniu niepełnosprawności Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Z. z dnia 13 lutego 2009 r., nr [...], zaliczające K. W. do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do dnia 28 lutego 2010 r. W orzeczeniu tym podane zostało ponadto, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 19 stycznia 2009 r., a daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić.

K. W. urodził się w dniu [...] r. i ma [...] lata. Z powyższego wynika, że nie spełnia on warunków określonych w art. 16 ust. 2 ustawy, aby mógł otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. Ponieważ jest osobą w wieku powyżej 16 roku życia i zaliczony został do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, to aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy, jego niepełnosprawność powinna powstać w wieku do ukończenia przez niego 21 roku życia. W przypadku odwołującego się Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Z. orzekający o jego niepełnosprawności w wydanym orzeczeniu wskazał wprost, że nie da się ustalić, kiedy powstała niepełnosprawność. Orzeczenie o niepełnosprawności jest dokumentem, urzędowym w rozumieniu art. 76 § 1 k.p.a., co oznacza, że organ właściwy w sprawach zasiłku pielęgnacyjnego jest związany jego treścią. W tych okolicznościach, mając przy tym na uwadze brzmienie przywołanego już wcześniej § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 2005 r., nie można stwierdzić, że wystąpiły podstawy do przyznania K. W. prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00