Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 lutego 2014 r., sygn. II SA/Łd 1136/13
Dnia 4 lutego 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda - Lenczewska (spr.) Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant specjalista Dominika Janicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lutego 2014 roku sprawy ze skargi K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżoną decyzję. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., po rozpatrzeniu odwołania K. K., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2013r., poz. 267 - w dalszej części uzasadnienia przywoływana jako: k.p.a.) w związku z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006r., Nr 139, poz. 992 ze zm. - w dalszej części uzasadniani przywoływana jako: ustawa) utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Gminy B. z dnia [...] znak: [...] odmawiającą przyznania K. K. specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym mężem S. K.
Jak wynika z akt administracyjnych sprawy, po wystąpieniu przez K. K. o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, organ przeprowadził wywiad środowiskowy ustalając, iż wnioskodawczyni sprawuje opiekę nad chorym na stwardnienie rozsiane mężem. S. K. na podstawie orzeczenia Powiatowego Zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności z dnia 11 października 2010r. został zaliczony do osób niepełnosprawnych o znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. K. K. nie pozostaje w zatrudnieniu i nie jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Nie ma ustalonego prawa do emerytury, renty. Osobami spokrewnionymi w pierwszym stopniu wobec S. K. są córki A. P. i M. O. Przy czym A. P. pracuje we własnym gospodarstwie rolnym i nie może sprawować opieki nad ojcem, gdyż wychowuje własne dziecko zaś M. O. mieszka w P., jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy i również nie może sprawować opieki nad ojcem. Z kolei rodzice S. K. - A. i J. K., posiadają prawo do emerytury i ze względu na wiek nie są w stanie opiekować się synem, sami wymagają pomocy innych osób.