Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Po 692/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Jerzy Stankowski Sędziowie WSA Bożena Popowska (spr.) WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Frankowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2009 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy, oddala skargę /-/ I.Kucznerowicz /-/ J.Stankowski /-/ B.Popowska

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] kwietnia 2009 r. M. S., reprezentowany przez J. K., wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji Burmistrza [...] z dnia [...] września 2007 r. nr [...] o ustaleniu warunków zabudowy, z powodu wydania tej decyzji z rażącym naruszeniem prawa. Pełnomocnik wskazał, że decyzja o ustaleniu warunków zabudowy wydawana jest w przypadku planowanej budowy. Zaskarżona decyzja została wydana dla budowy już realizowanej, po czym przerwanej. Zaskarżona decyzja dotyczy sprawy już uprzednio rozstrzygniętej inną decyzją. Wcześniej wydana decyzja dotycząca budowy budynku mieszkalno-gastronomiczno-hotelowego nie została przeniesiona na rzecz innego podmiotu, nie zostało również stwierdzone jej wygaśnięcie. W trakcie postępowania zakończonego decyzją z 2007 r., Burmistrz nie wyznaczył wokół przedmiotowej działki obszaru analizowanego i nie przeprowadził analizy funkcji oraz cech zabudowy - brak graficznej części wyników analizy.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], działając na podstawie art. 157 § 1-2, art. 158 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej kpa), odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza [...] z dnia [...] września 2007 r. nr[...]. W uzasadnieniu napisano, że jak wynika z akt sprawy, Burmistrz [...] już w decyzji z dnia [...] lutego 2002 r. (znak: [...]) wydanej na wniosek L. i K. K. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalno-gastronomicznego z częścią hotelową oraz infrastrukturą techniczną dla terenu działki nr [...] w [...]. Decyzja została wydana w oparciu o ustalenia ówcześnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta [...]. Decyzja ta wiązała do dnia [...] grudnia 2002 r., co wprost wynika z jej treści. E. R. wnioskiem z dnia [...] lipca 2007 r. wystąpiła o ustalenie warunków zabudowy na dokończenie rozpoczętej budowy oraz o zmianę przeznaczenia już realizowanego obiektu na cele mieszkalne z częścią usługowo-handlową. Rozpoznając wniosek Burmistrz decyzją z dnia [...] września 2007 r. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na dokończeniu przerwanej budowy wraz ze zmianą przeznaczenia budynku na cele mieszkalne z częścią handlowo-usługową stanowiącą nie więcej niż 30% powierzchni całkowitej budynku wraz z infrastrukturą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00