Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2006 r., sygn. II SA/Wr 566/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Cisek, Sędzia NSA Halina Kremis, Asesor WSA Alicja Palus /sprawozdawca/, Protokolant Katarzyna Grott, po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 25 lipca 2006r. sprawy ze skargi W. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza L. Z. z dnia [...] r. Nr [...]w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. powołując w podstawie prawnej przepisy art. 156 § 1 pkt 1, art. 157 § 1 i § 2 i art. 158 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego stwierdziło nieważność decyzji Burmistrza L. Z. z dnia [...]r. Nr [...]w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji: budowa domu mieszkalnego wraz z zabudową gospodarczą i usługową oraz urządzeniami infrastruktury technicznej na działce nr [...]położonej w O..

W uzasadnieniu tego orzeczenia Kolegium wyjaśniło, że z wnioskiem o stwierdzenie nieważności opisanej w osnowie decyzji Burmistrza L. Z. wystąpił w dniu [...]r. W. C. zarzucając, że kwestionowaną decyzję wydano z rażącym naruszeniem prawa oraz, że zawiera ona wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa. W ocenie wnioskodawcy organ pierwszej instancji przed wydaniem decyzji nie uzyskał wymaganego uzgodnienia Służby Ochrony Zabytków, a ponadto naruszył przepisy ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, bowiem nieruchomość gruntowa, której dotyczy decyzja jest gruntem rolnym i budowa na nim domu mieszkalnego wraz z zabudową towarzyszącą o charakterze nierolniczym naruszyła przepisy wymienionej ustawy.

Następnie Kolegium wskazało, że zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 89, poz. 415 z późn. zm.) w sprawach ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu orzeka się, w drodze decyzji, na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu. z zastrzeżeniem art. 13 ust. 1, na podstawie przepisów szczególnych. Dalej w ust. 3 postanowiono, że decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z zastrzeżeniem ust. 3a i 3b, wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, po uzyskaniu uzgodnień lub decyzji wymaganych ustawą i przepisami szczególnymi. Z kolei w ust. 4 stwierdzono, że decyzje, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje się po uzgodnieniu m. in. z działającym w imieniu wojewody wojewódzkim konserwatorem zabytków, w odniesieniu do obszarów i obiektów objętych ochroną konserwatorską.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00