Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. II SA/Go 753/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Mirosław Trzecki (spr.) Protokolant Inspektor Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2009 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na uchwałę Rady Gminy z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie ustalenia opłat za pobyt dziecka w Punkcie Przedszkolnym I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej § 2 i § 3, II. stwierdza, że zaskarżona uchwała w części określonej w punkcie I wyroku nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Rada Gminy, z powołaniem się na przepisy art. 6 ust. 1 i art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.) - nazywaną dalej ustawą o systemie oświaty, podjęła w dniu [...] października 2008r. uchwałę Nr XIX/96/2008 w sprawie ustalenia opłat za pobyt dziecka w punkcie przedszkolnym.
W myśl § 1 w/w uchwały określono, że usługi świadczone przez Punkty Przedszkolne prowadzone przez gminę w zakresie podstawy programowej określonej w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 marca 2008r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania są realizowane bezpłatnie w wymiarze 3 godzin dziennie. W § 2 uchwały ustalono opłatę miesięczną za świadczenia Punktów Przedszkolnych wykraczające poza podstawę programową wychowania przedszkolnego w wysokości 50 zł. w/w uchwałą Rada obniżyła opłatę miesięczną o 40 % za drugie i każde następne dziecko ( § 3 uchwały).
Na uchwałę Nr XIX/96/2008 w sprawie ustalenia opłat za pobyt dziecka w punkcie przedszkolnym Rady Gminy skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. złożył Prokurator Rejonowy domagając się stwierdzenia jej nieważności w części obejmującej § 2. Prokurator zarzucił w/w uchwale w zaskarżonym zakresie istotne naruszenie prawa w szczególności art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty.