Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 maja 2009 r., sygn. VI SA/Wa 2173/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędzia WSA Jolanta Królikowska - Przewłoka (spr.) Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2009 r. sprawy ze skargi N. z siedzibą w B., S. na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2008 r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności uzupełnień i poprawek oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] września 2008 r. Urząd Patentowy RP utrzymał w mocy postanowienie z dnia [...] czerwca 2008 r., którym w związku z dokonaniem przez N., S., skarżącą w niniejszej sprawie, zgłoszenia wynalazku Nr [...], stwierdził niedopuszczalność uzupełnień i poprawek wykraczających poza to, co zostało ujawnione w opisie w dniu dokonania zgłoszenia wynalazku wprowadzonych w wersji nadesłanej do Urzędu Patentowego w dniu [...] maja 2008 r. a dotyczących r. oraz wezwał do ich usunięcia w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia postanowienia.
Postanowienie zostało wydane w poniższym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu [...] września 2002 r. firma N., z siedzibą w B., S. działając na podstawie § 43 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 17 września 2001 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych, złożyła wniosek o rozpoczęcie fazy krajowej zgłoszenia międzynarodowego [...] pt "Udoskonalone leczenie neowaskularyzacji" (data zgłoszenia [...] marca 2001 r.).
W zawiadomieniu z dnia [...] października 2007 r. Urząd Patentowy RP na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej stwierdził, że zebrane dowody i materiały dotyczące zgłoszenia mogą świadczyć o istnieniu przeszkód do uzyskania patentu, bo wynalazki ujęte w zgłoszeniu nie spełniają art. 10, 11, 12 pkt 2 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości.