Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 września 2016 r., sygn. VI SA/Wa 2500/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Sędzia WSA Sławomir Kozik Protokolant sekr. sąd. Katarzyna Zielińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2016 r. sprawy ze skargi Z. A. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] listopada 2014 r.
Uzasadnienie
W dniu [...] lipca 2011 r. do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej wpłynęło podanie Z. A. o udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy pod tytułem "Wędzarka domowa EDISONX". Do zgłoszenia został dołączony opis wzoru, Certyfikat Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno - Spożywczego oraz wyniki badania zawartości benzopirenu w wędzonym wyrobie.
Z dołączonego do zgłoszenia opisu wynika, że wynalazkiem jest nowatorskie, niespotykane na świecie rozwiązanie techniczno - technologiczne wędzarni domowej, służącej do wędzenia w mieszkaniu wyrobów i surowców takich, jak: mięso, wędliny, drób, sery, ryby, owoce. W urządzeniu tym można również przeprowadzać dowędzanie gotowych wyrobów. Wynalazkiem jest to, że dym nie wydostaje się zupełnie poza urządzenie, nie ma żadnego otworu odprowadzającego dym z komory wędzarniczej. Nadmiar dymu z komory przechodzi do zbiornika wyrównawczego poza komorę wędzarniczą, a pod koniec procesu wędzenia - powraca do komory wędzarniczej po wyłączeniu grzałki urządzenia. Całość wytworzonego dymu w tym urządzeniu jest wykorzystana do wędzenia i nic nie jest wypuszczane do atmosfery. Temperatura jest regulowana sterownikiem. Zasilanie napięciem 230V, 110V lub 12V, w zależności od wersji urządzenia. Następnym nowatorskim rozwiązaniem jest drewniana komora wędzarnicza, wykonana ze sklejki wodoodpornej z atestem higienicznym. Powyższe powoduje, że powstająca para wodna skrapla się wyłącznie na szybie umieszczonej w drzwiach i odprowadzana jest na tackę okapową znajdującą się nad grzałką, co pozwala zachować odpowiednią wilgotność wędzonego wyrobu. Nie ma możliwości powstania płomienia, ponieważ w komorze jest znikoma ilość tlenu, który nie dopływa z zewnątrz. Urządzenie to może być wolnostojące lub w zabudowie urządzeń kuchennych i może mieć zastosowanie też w większych komorach wędzarniczych o dowolnej budowie i różnych technicznych rozwiązaniach. Konieczność stworzenia tego wynalazku powstała zarówno z przyczyn ekologicznych, jak i zdrowotnych. Urządzenie zostało sprawdzone i przebadane w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno - Spożywczego w Oddziale Chłodnictwa i Jakości Żywności, gdzie przyznano mu Certyfikat potwierdzający jego przydatność i funkcjonalność oraz bezpieczeństwo techniczne. Także zawartość benzopirenu jest o wiele niższa od obowiązujących w Unii Europejskiej.