Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. IV SA/Wr 537/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Masternak-Kubiak, Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, Protokolant Robert Hubacz, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi M. I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] nr [...] po rozpatrzeniu odwołania M. I. od decyzji z dnia [...] Nr [...], działającego z upoważnienia Wójta Gminy P., Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P., odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko - P. I. ur. [...] - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), utrzymano w mocy zaskarżoną decyzję.

W motywach uzasadnienia tego rozstrzygnięcia wskazano, że wnioskiem z dnia 20 lutego 2008r. M. I. zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko P. I.

Decyzją z dnia [...], Nr [...] , Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. odmówił M. I. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko P. I.

Na skutek odwołania M. I. od powyższej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. decyzją z dnia[...] ,Nr [...], uchyliło w całości zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji, wskazując na konieczność ustalenia, jaki jest status pobytu P. I. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 10 we W. - czy można mówić, że jest on wychowankiem placówki i korzysta w niej z całodobowej opieki, czy też korzysta wyłącznie z internatu tejże instytucji na zasadzie szczególnych porozumień. Również należało zbadać, jaka jest różnica w opiece nad dziećmi przebywającymi w internacie Ośrodka i uczęszczającymi do szkół wchodzących w skład Ośrodka, a dziećmi korzystającymi jedynie z internatu tej instytucji. Kolegium wskazało na konieczność ustalenia, która norma prawna ma zastosowanie w sprawie - czy można stwierdzić, że P. I. został umieszczony w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 10 we W. i korzysta w nim z całodobowej opieki, czy też może należy rozważać trzeci z przypadków wymienionych w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o świadczeniach rodzinnych. W tym przypadku organ I instancji powinien odnieść się do pisma z dnia 5 marca 2008r. i dokonać oceny czy w istocie placówka sprawuje opiekę w wystarczającym zakresie, który umożliwiłby M. I. podjęcie zatrudnienia i w związku z tym zachodzi negatywna przesłanka przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00