Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 lipca 2023 r., sygn. II SA/Łd 431/23
Pomoc społeczna
Dnia 13 lipca 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska Sędziowie Sędzia WSA Piotr Mikołajczyk (spr.) Asesor WSA Marcin Olejniczak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 lipca 2023 roku sprawy ze skargi K.R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 3 marca 2023 r. nr KO.441.23.2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę. dc
Uzasadnienie
Zaskarżoną do tutejszego Sądu decyzją z dnia 3 marca 2023 r. nr KO.441.23.2023 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Piotrkowie Trybunalskim utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Bełchatowa o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Jak wynika z akt sprawy w dniu 19 grudnia 2022 r. K.R. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad córką N.R..
Decyzją z dnia 18 stycznia 2023 r. nr [...] Prezydent Bełchatowa odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że córka wnioskodawczyni N.R. legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności z dnia [...] 2022 r. nr [...] wydanym do dnia 31 października 2023 r. Niepełnosprawność istnieje od urodzenia. Wnioskodawczyni oświadczyła, że z powodu opieki nad dzieckiem musiała zrezygnować z pracy zarobkowej i pójść na bezpłatny urlop wychowawczy celem stałej opieki nad niepełnosprawną córką, która urodziła się z ciężką, złożoną wadą serca stwierdzoną w okresie prenatalnym. Córka z racji wieku ([...] roku) oraz choroby wymaga stałej opieki i pomocy. Niezbędne są częste wizyty lekarskie, kontrole i badania na oddziale kardiologicznym. Ze względu na wadę serca często dziecko ma infekcje, które trwają długo i prawie zawsze kończą się kilkutygodniową hospitalizacją w [...] w Ł. Obecnie córka wnioskodawczyni jest już po trzech operacjach kardiologicznych i dwóch cewnikowaniach serca, w przyszłości czekają ją kolejne. Ze względu na chorobę ma niedobór masy ciała przez co wymaga, zgodnie z zaleceniami lekarzy, podawania posiłków co dwie godziny oraz leków. Po ostatniej operacji ze względu na powikłania ma wszczepiony rozrusznik serca. Podczas gdy córka śpi K.R. sprawdza czy oddycha, kilka razy w ciągu doby musi mieć sprawdzaną saturację, a także tętno. Musi pilnować córki, aby nie leżała na brzuszku, na twardej powierzchni, nie uderzyła się w brzuszek ze względu na wszczepiony rozrusznik, który mógłby ulec uszkodzeniu. K.R. ma udzielony przez pracodawcę urlop wychowawczy na okres od [...] lipca 2022 r. do [...] października 2023 r. Organ wskazał, że w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego trwa stosunek prawny będący podstawą zatrudnienia, a tym samym korzystanie z urlopu wychowawczego nie stanowi rezygnacji z zatrudnienia, o jakiej mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wnioskodawczyni nie spełnia zatem przesłanki zawartej w art. 17 ust. 1 ustawy, gdyż świadczenie pielęgnacyjne skierowane jest do osób, które nie podejmują zatrudniania lub innej pracy zarobkowej, lub też z nich rezygnują.