Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 sierpnia 2010 r., sygn. II SA/Łd 709/10
Dnia 19 sierpnia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda - Lenczewska Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek Protokolant Asystent sędziego Beata Czyżewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 sierpnia 2010 roku sprawy ze skargi D. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] nr [...].
Uzasadnienie
Prezydent Miasta Ł. decyzją z dnia [...], znak: [...], działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2000 roku, Nr 98 poz. 1071 ze zm.) oraz art. 17, art. 23, art. 24 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 roku, Nr 139, poz. 992, ze. zm.), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2009 roku w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz. U. Nr 129, poz. 1058), odmówił D. N. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem M. N.
W trakcie przeprowadzonego postępowania organ pierwszej instancji ustalił, że D. N. w dniu 10 marca 2009 roku złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko M. N. Do wymienionego wniosku dołączyła orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności dziecka wydane przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Ł. z dnia [...] bez wskazania na znacznie ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji oraz konieczność stałego współudziału, na co dzień opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Od powyższego orzeczenia wnioskodawczyni odwołała się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Ł., który to decyzją z dnia [...] znak [...] utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie.