Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Łd 566/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), Protokolant Asystent sędziego Jarosław Szkudlarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Gminy M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku, 3. zasądza od Rady Gminy M. na rzecz Wojewody [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. LS

Uzasadnienie

W dniu 22 lipca 2008r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi wpłynęła skarga Wojewody [...] na uchwałę Rady Gminy M. z dnia [...]r. Nr [...] w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu umowy dzierżawy nieruchomości położonej we wsi M.-K. w obrębie geodezyjnym M. oznaczonej w ewidencji gruntów działką nr 487, z wnioskiem o stwierdzenie nieważności przedmiotowej uchwały. Wojewoda [...] zarzucił istotne naruszenie przepisu art. 37 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004r., Nr 261, poz. 2603 ze zm.) polegające na wyrażeniu zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości. Nadto skarżący wnosił o zasądzenie kosztów postępowania sadowego.

W uzasadnieniu skargi organ nadzoru podniósł, iż działka, która jest przedmiotem zaskarżonej uchwały, była wydzierżawiana od 1993 roku i dzierżawca wzniósł na niej obiekt budowlany. Zgodnie natomiast z art. 37 ust. 1 w/w ustawy sprzedaż lub użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiącej własność gminy następuje w drodze przetargu. Na mocy art. 37 ust. 4 zasada powyższa ma odpowiednie zastosowanie przy zawieraniu umów dzierżawy na czas dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony. Wojewoda albo odpowiednia rada lub sejmik mogą wyrazić zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tych umów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00