Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. IV SA/Po 106/08

Decyzja o zwolnieniu funkcjonariusza policji ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 06 kwietnia 1990 r. o Policji (j. t. Dz. U. 43/07/277 ze zm., dalej uPol) jako decyzja o fakultatywnym zwolnieniu ze służby musi być uzasadniona staranniej niż decyzja o zwolnieniu obligatoryjnym, oparta na przepisie art. 41 ust. 1 uPol. Przy ocenie proporcjonalności środka z art. 41 ust. 2 pkt 9 uPol nie mogą pozostać obojętne w szczególności: zawieszenie tylko w czynnościach służbowych funkcjonariusza Policji, nie zaś w wykonywaniu zawodu policjanta (art. 276 kpk) a także ciężar gatunkowy zarzucanego policjantowi czynu (art. 7 i art. 107 §1 i 3 kpa).

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Dybowski (spr.) Sędziowie WSA Bożena Popowska WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 06 listopada 2008 r. przy udziale sprawy ze skargi T. C. na decyzję W. Komendanta Wojewódzkiego Policji w P. z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzający ją rozkaz personalny z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w P. 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana /-/B.Popowska /-/M.Dybowski /-/I.Kucznerowicz

Uzasadnienie

sygn. IV SA/Po 106/08

U Z A S A D N I E N I E

Postanowieniem z dnia [...] listopada 2006 r.- [...] Prokurator Prokuratury Rejonowej P.-G. delegowany do Prokuratury Okręgowej w P. Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej (dalej Prokurator) na podstawie art. 313 § 1, 2, 3, 4 kpk przedstawił T. C. zarzuty o to, że: w dniu 13 stycznia 2006 r. w P., będąc funkcjonariuszem Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w P., na skutek podżegania przez M. D. i funkcjonariusza tej samej Sekcji Z. P., nie dopełnił swoich obowiązków służbowych i odstąpił od ukarania M. D. mandatem karnym za parkowanie pojazdu mechanicznego w miejscu do tego niedozwolonym, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 kk. Postanowienie z dnia [...] listopada 2006 r. ogłoszono T. C. dnia 5 grudnia 2006 r. Aż do dnia 5 listopada 2008 r. Prokurator nie przedstawił T. C. dalszych zarzutów- w szczególności co do działania korupcyjnego (k. 8-9 akt dyscyplinarnych; k. 26, 123 akt sądowych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00