Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 września 2020 r., sygn. II SA/Po 604/20
Administracyjne postępowanie; Policja
Dnia 30 września 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Jan Szuma (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Walkowiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2020 roku sprawy ze skargi K. A. na decyzję Komendanta Policji z dnia [...] maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie ekwiwalentu pieniężnego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Komendanta Miejskiego Policji w [...] z dnia [...] marca 2020 r., nr [...], II. zasądza od Komendanta Policji na rzecz skarżącego kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] maja 2020 r., [...] Komendant Policji (zwany dalej "Komendantem Wojewódzkim"), po rozpatrzeniu odwołania asp. szt. (w stanie spoczynku) K. A., utrzymał w mocy decyzję Komendanta Miejskiego Policji w [...] (zwanego dalej "Komendantem Miejskim") z dnia [...] marca 2020 r., [...] dotyczącą przyznania odwołującemu się ekwiwalentu pieniężnego z tytułu niewykorzystanego czasu wolnego od służby.
Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach udokumentowanych w aktach sprawy.
Faktem wynikającym z informacji Komendanta Miejskiego (zob. k. 18-24 akt administracyjnych), a zarazem faktem bezspornym jest, że K. A. został zwolniony ze służby w Policji z dniem [...] lutego 2020 r. na mocy rozkazu personalnego Komendanta Miejskiego z dnia [...] stycznia 2020 r., [...]. Nastąpiło do na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (obecnie tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 360 z późn. zm., dalej "u.P."), czyli podyktowane było uprzednim wydaniem przez komisję lekarską orzeczenia o trwałej niezdolności funkcjonariusza do służby. W tym miejscu można dodać, że skarżący od [...] lutego 2019 r. przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, a [...] czerwca 2019 r. został uznany przez [...] Rejonową komisję Lekarską MSWiA w [...] za trwale niezdolnego do Służby w Policji i zaliczony do III grupy inwalidzkiej (orzeczenie [...]). Na skutek powyższych okoliczności doszło więc do nagłego zaprzestania - z powodów zdrowotnych - realizowania przez K. A. obowiązków służbowych, co trwało od [...] lutego 2019 r. To spowodowało, że na datę zwolnienia ze służby aktualna pozostała potrzeba uregulowania kwestii ekwiwalentu pieniężnego za czas wolny od służby, którego funkcjonariusz w zaistniałych warunkach nie mógł wykorzystać w ramach wcześniej pełnionej (do rozpoczęcia zwolnienia lekarskiego) czynnej służby.