Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 lipca 2018 r., sygn. III SA/Gd 298/18

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Sędziowie Sędzia WSA Felicja Kajut, Sędzia WSA Paweł Mierzejewski (spr.), Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2018 r. sprawy ze skargi R. W. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia 6 lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym z dnia 8 grudnia 2017 r. nr [...] wydanym na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 w zw. z art 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 2067) Komendant Miejski Policji w G. zwolnił [...] R. W. (dalej jako "funkcjonariusz", "policjant" albo "skarżący") ze służby w Policji z dniem 30 grudnia 2017 r. Na podstawie art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej w skrócie jako "k.p.a.") decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu wydanego rozkazu personalnego wskazano, że orzeczeniem Pomorskiej Rejonowej Komisji Lekarskiej MSW w G. z dnia 17 lipca 2017 r. nr [...] stwierdzono trwałą niezdolność do służby w Policji [...] R. W., który od dnia 2 grudnia 2016 r. nie pełni służby przedkładając zwolnienia lekarskie.

Organ wskazał, że zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji policjanta zwalnia się ze służby w przypadku orzeczenia o trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską. Prawomocne orzeczenie o trwałej niezdolności do służby stanowi obligatoryjną przesłankę do rozwiązania stosunku służbowego na podstawie cytowanej regulacji. Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o Policji zwolnienie policjanta ze służby m.in. na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy nie może nastąpić przed upływem 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, chyba że policjant zgłosi pisemne wystąpienie ze służby.

[...] R. W. w dniu 2 grudnia 2016 r. uległ wypadkowi podczas pełnienia służby w Komisariacie Policji I w G.. W związku z tym wyżej wymieniony od dnia 2 grudnia 2016 r. do dnia 14 lipca 2017 r. przedkładał zwolnienia lekarskie wraz z oświadczeniami, że były one związane ze wskazanym wypadkiem. Na dzień 15 i 16 lipca 2017 r. (sobota i niedziela) funkcjonariusz nie posiadał dokumentu potwierdzającego istnienie choroby. W tym okresie funkcjonariusz nie zgłosił gotowości do służby. Wskazanie dni nie były bowiem dla niego zaplanowane jako dni pracujące. Co istotne, w dniu 17 lipca 2017 r. (poniedziałek) funkcjonariusz został poddany badaniu przez [...] Rejonową Komisję Lekarską MSW w G., która potwierdziła niezdolność funkcjonariusza do służby w Policji. Funkcjonariusz od dnia 2 grudnia 2016 r. nie pełnił służby z powodu choroby zatem okres ochronny, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy o Policji minął 3 grudnia 2017 r. Komendant Miejskii Policji w G. wskazał dalej, że zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o Policji służbę w tej formacji może pełnić obywatel polski posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować. Wskazanym orzeczeniem [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej MSW w G. z dnia 17 lipca 2017 r. nr [...] stwierdzono natomiast trwałą niezdolność do służby w Policji i zaliczono funkcjonariusza do III grupy inwalidzkiej. W związku z tym organ orzekł o zwolnieniu wskazanego funkcjonariusza ze służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00