Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 października 2008 r., sygn. III SA/Wa 1420/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Nasierowska, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Alojzy Skrodzki (spr.), Protokolant Urszula Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2008 r. sprawy ze skargi K. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. na pisemną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Zaskarżoną indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego z dnia [...] lutego 2007 r., wydaną na podstawie art. 14b § 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), powoływanej w dalszej części jako "O.p." Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko K. S.A. - zwanej w dalszej części "skarżącą" - zawarte we wniosku z 6 listopada 2007 r. odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.
We wniosku skarżąca wskazała, iż w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego poniosła wydatki związane z obsługą prawną tłumaczeniami, opłatami notarialnymi i zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych.
Tak przedstawiając stan faktyczny skarżąca zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przysługuje jej w podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego?
Zdaniem skarżącej zaliczenie wydatków poniesionych przy podwyższeniu kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych przesądza o prawie do odliczenia podatku naliczonego. Skarżąca odwołała się do orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-465/03 Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz, w której przyznał podatnikowi prawo do odliczenia całości podatku VAT obciążającego wydatki poniesione przez niego w związku ze świadczeniami spełnionymi na jego rzecz przy emisji akcji pod warunkiem, że wszystkie profesjonalne transakcje podatnika są opodatkowane podatkiem VAT. Ponadto skarżąca wskazała, że stanowisko to podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 14 marca 2007 r. sygn. akt I SA/Lu 70/07.