Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 padziernika 2008 r., sygn. III SA/Łd 453/08

 

Dnia 29 października 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Asesor WSA Ewa Alberciak (spr.), Protokolant Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 29 października 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi B. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

III SA/Łd 453/08

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 27 stycznia 2004 r. w sprawie sygn. akt 3 II SA/Łd 835/01 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, uwzględniając skargę B. S., uchylił zaskarżoną decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Kolejowego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...].

W uzasadnieniu Sąd stwierdził, iż organy obu instancji oparły swoje rozstrzygnięcia na orzeczeniach lekarskich, które są lakoniczne i nie zawierają przekonującego uzasadnienia. Sąd wskazał, że organy administracji prowadzące postępowanie nie odniosły się do podnoszonych zarzutów skarżącego dotyczących tego, iż takie same czynniki szkodliwe, jakie występowały na stanowisku maszynisty elektrycznych pojazdów trakcji, tj. hałas, wibracje, występowały również wtedy, gdy przez 7 lat i 6 miesięcy był zatrudniony na stanowisku dyspozytora w lokomotywowni w Piotrkowie Trybunalskim. Sąd uznał, iż brak jest w przepisach prawa powszechnie obowiązującego podstawy prawnej do założenia, iż po upływie 5-ciu lat od ustania narażenia na hałas, nie może być rozpatrywana choroba .

Decyzją nr [...] z dnia [...], wydaną na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( tj. Dz. U. Nr z 2006 r. Nr 122, poz. 851 ze zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm. ) w związku z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U, Nr 132, poz. 1115) i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po zapoznaniu się z prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 stycznia 2004 r. sygn. akt 3II SA/Łd 835/01 oraz po analizie zgromadzonej dokumentacji i rozpatrzeniu odwołania B. S. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] znak: [...], nie stwierdzającej u B. S. choroby zawodowej pod postacią uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł. postanowił zaskarżoną decyzję utrzymać w mocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00