Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 października 2008 r., sygn. II SA/Łd 404/08

 

Dnia 16 października 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka, Protokolant Asystent sędziego Adrian Król, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2008 roku sprawy ze skargi T. L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] (znak: [...]) w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę. ls

Uzasadnienie

W dniu 20 sierpnia 2007 r. A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. zwróciło się do Prezydenta Miasta P. z wnioskiem o pozwolenie na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych, przy zbiegu ulic A. i B. w P. na działkach o nr ewid. 315/80- 315/89, obręb [...].

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Prezydenta Miasta P. pełniący obowiązki Starosty Miasta P. zatwierdził projekt budowlany i udzielił A. Sp. z o.o. pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych (oznaczonych literami A i B) wraz z układem dróg wewnętrznych, zjazdami oraz instalacjami wewnętrznymi, zewnętrzną kanalizacją deszczową, usytuowanych na terenie działek u zbiegu ul. A. - B. w P. o nr ewid. 315/80-315/89, obręb [...].

Powyższe rozstrzygnięcie na skutek rozpatrzenia odwołań wniesionych przez T.L., M.P. i E.M. - P., decyzją Wojewody [...] z dnia [...] r. Nr [...] zostało uchylone, a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia organowi l instancji.

W jej uzasadnieniu organ odwoławczy, powołał się na § 3 ust. 16 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, definiujący pojęcie kondygnacji i wskazał, iż z projektu budowlanego wynika, że budynki A i B zaprojektowano jako pięciokondygnacyjne, gdzie 1 kondygnację zaprojektowano poniżej terenu, podczas gdy decyzja o warunkach zabudowy dopuszcza budowę obiektu maksymalnie 4-kondygnacyjnego o wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej max 15 m. i dachu wielopołaciowym o kącie nachylenia max 30 stopni. Jego zdaniem, organ l instancji winien nałożyć na inwestora obowiązek usunięcia wskazanej nieprawidłowości w projekcie budowlanym, określając w tym celu stosowny termin, a po jego upływie w przypadku nieusunięcia wady projektu, wydać decyzję odmawiającą zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Poza tym, Wojewoda zwrócił uwagę na rozbieżność w numeracji działek określonej w decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleniu na budowę, wskazując na konieczność ich wyjaśnienia. Podkreślił również, że skoro przedmiotowa inwestycja w sposób dopuszczalny przez przepisy techniczne oddziałuje na sąsiednie nieruchomości, to organ l instancji winien zapewnić stronom przed wydaniem decyzji możliwość zapoznania się i wypowiedzenia co do zebranych dowodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00