Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Po 380/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Dobrosława Sobczak po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi K. i J. L. oraz H. K.-L. i H. L. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę /-/ E. Podrazik /-/ J. Szaniecka /-/ B. Drzazga
Uzasadnienie
Na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zatwierdził projekt budowlany i udzielił inwestorowi K.B. pozwolenia na budowę - rozbudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego zawierającego lokal usługowo - handlowy na działce nr [...], położonej w P. przy ul. R. [...].
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że projekt budowlany wykonano na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (uchwała Rady Gminy T.P. nr XXI/144/95 z dnia 28 listopada 1995 r., opublikowana w Dz. Urz. Woj. Pozn. Nr 5, poz. 44). Organ wskazał, iż strony biorące udział w postępowaniu wniosły sprzeciw uzasadniony obawami zacienienia budynku mieszkalnego i działki sąsiedniej oraz przypuszczalnym zakłóceniem prawidłowości działania kominów wentylacyjnych, jednak uwagi te nie mogły być uwzględnione, bowiem projekt budowlany uwzględnia wymogi planu miejscowego, został uzgodniony przez rzeczoznawców do spraw bhp i ergonomii oraz sanitarno-hignienicznych, a za przyjęte rozwiązania odpowiadają projektanci wykonujący samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, którzy złożyli oświadczenia o treści wynikającej z art. 20 ust. 4 Prawa budowlanego.
Odwołanie od powyższej decyzji wnieśli uczestnicy H. L., H. L., J. L., K. L., właściciele sąsiedniej nieruchomości, którzy podnieśli, że rozbudowa ma być zlokalizowana w granicy z ich działką. Obecnie w granicy tej na działce inwestora znajduje się budynek gospodarczy, który jest połączony łącznikiem z blachy z budynkiem mieszkalnym. Budynki gospodarcze inwestora i odwołujących się zlokalizowane w granicy działek mają osobne ściany i są tej samej wysokości. Podkreślili, że w swoich pismach wyrazili sprzeciw wyłącznie przeciwko nadbudowie budynku gospodarczego w granicy z działką o około [...] m, nie wnosząc zastrzeżeń do przeznaczenia i formy projektowanego obiektu czy jego wysokości w odpowiedniej odległości od granicy działki, tj. w odległości minimum [...] m. Wskazali, że projektowana nadbudowa zacieni ich działkę i nie dopuści promieni słonecznych do okien w ich budynku mieszkalnym w godzinach południowych i popołudniowych i może spowodować zakłócenia w działaniu kominów wentylacyjnych usytuowanych w ścianie zachodniej budynku. Wydane pozwolenie powoduje znaczne obniżenie wartości ich nieruchomości.