Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 października 2008 r., sygn. IV SA/Gl 516/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędzia NSA Szczepan Prax (spr.) Protokolant Referent Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2008 r. sprawy ze skargi Z. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u Z. W. choroby zawodowej - [...] , [...] - wymienionej w pozycji [...] wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).
Uzasadniając rozstrzygnięcie organ pierwszej instancji podniósł, że orzeczeniem lekarskim z dnia [...] r. nr [...] wydanym przez Poradnię Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. orzeczono o braku podstaw do rozpoznania u Z. W. choroby zawodowej. Po ponownym przeprowadzeniu badań, orzeczeniem lekarskim z dnia [...] r. nr [...] wydanym przez Szpital Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. również orzeczono o braku podstaw do rozpoznania u niego choroby zawodowej. Organ ustalił także, że Z. W. był zatrudniony w okresie od [...] r. do [...] r. i od [...] r. do [...] r. w A oddział w S. K. na stanowisku [...], w okresie od [...] r. do [...] r. w B w B. na stanowisku [...], w okresie od [...] r do [...] r. w C w B. na stanowiskach [...],[...],[...], w okresie od [...] r. do [...] r. D Oddział w B. na stanowisku [...], od [...] r. do [...] r. w E (obecnie [...]) na stanowisku [...], od [...] r. do [...] r. w F (obecnie [...]) na stanowisku [...] i [...], od [...] r. do [...] r. w G w B. na stanowisku [...] w okresie od [...] r. do [...] r. w H na stanowisku [...] oraz w okresie od [...] r. do [...] r. w I w B. S.A. w upadłości na stanowisku [...]. W dalszej części uzasadnienia organ pierwszej instancji wskazał, że zgodnie z brzmieniem § 1 i § 2 cytowanego rozporządzenia, warunkiem niezbędnym do stwierdzenia choroby zawodowej jest rozpoznanie przez właściwą jednostkę orzeczniczą choroby zawodowej ustalonej w wykazie chorób zawodowych, przy równoczesnym stwierdzeniu w wyniku oceny warunków pracy bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że choroba ta została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy. Następnie organ ustalił, że Z. W., w czasie gdy pracował jako [...] oraz w okresie pracy w F od [...] r. do [...] r., a także w G w B. w okresie od [...] r. do [...] r., wykonywał czynności zawodowe w wymuszonej pozycji ciała.